Proces verbal din 22.03.2021

Procesul Verbal al ședinței extraordinare a Consiliului Local al Sectorului 4

Consiliul local al sectorului 4

PROCES VERBAL

AL ȘEDINȚEI EXTRAORDINARE A CONSILIULUI LOCAL AL SECTORULUI 4 DIN DATA DE 22.03.2021

Convocarea acestei ședințe a fost făcută de Primarul Sectorului 4 prin Dispoziția Ol 501/16.03.2021.

Au fost prezenți 26 de consilieri din 26 de consilieri în funcție.

Lucrările ședinței s-au desfășurat sub conducerea președintelui de ședință, domnul consilier Eirbălău Xxxxxx Xxxxxxxxxx.

La ședință au participat membrii Consiliului Local Sector 4, conducerea Primăriei și reprezentanți ai executivului Sectorului 4.

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„...(zwterve«/ze r'iiînregistratăpe bandă)... ”

Din însemnările din sală neînregistrate pe bandă:

Președintele de ședință, domnul consilier Bărbălău Cosmin-Constantin, a dat cuvântul domnului Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx - Administrator Public, pentru a da citire proiectelor de hotărâre pe care executivul dorește să le introducă pe ordinea de zi: La punctul numărul 2. Proiect de hotărâre privind încetarea de drept a unui mandat de consilier local, precum și vacantarea locului consilierului local.

Dl Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx - Administrator Public:„La punctul numărul 3. Proiect de hotărâre pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici - la faza Studiu de Fezabilitate - pentru obiective de investiții privind creșterea siguranței traficului pietonal și fluidizarea circulației rutiere pe raza Sectorului 4. La punctul numărul 4. Proiect de hotărâre pentru modificarea și completarea Hotărârii Consiliului Local al Sectorului 4 nr. 345/27.12.2018 privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici aferenți obiectivului de investiții: Reconversie sală de sport din Orășelul Copiilor într-un spațiu cu funcțiunea de amfiteatru - Centrul Educațional UMF Carol Davila. La punctul numărul 5. Proiect de hotărâre pentru modificarea și completarea Hotărârii Consiliului Local Sector 4 nr. 261/02.10.2018 privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții CENTRU MEDICAL MULTIFUNCȚIONAL (UMF CAROL DAVILA). La punctul numărul 6. Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Local al Sectorului 4 nr. 300/11.12.2019 privind solicitarea către Consiliul General al Municipiului București de emitere a unei hotărâri pentru aprobarea declanșării procedurii de expropriere pentru imobilele proprietate privată situate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică „Edificare parc în zona de sud a Mun. București -Bulevardul Metalurgiei”. La punctul numărul 7. Proiect de hotărâre pentru modificarea Anexei 32 la Hotărârea Consiliului Local Sector 4 nr. 74/22.06.2020 privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici — la faza Studiu de Fezabilitate - pentru eficientizarea energetică a blocurilor de locuințe de pe raza Sectorului 4 și alte obiective de investiții, precum și reactualizarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiective de investiții de pe raza Sectorului 4. La punctul numărul 8. Proiect de hotărâre privind solicitarea către Consiliul General al Municipiului Bucure ști^e-er^^ hotărâri pentru aprobarea declanșării procedurii de expropriere pentru imobilele pi?3^âWrepMa^^ituate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică „Extinderea nodului intermodal^ps. BeseenL- Sta™ metrou

o parcare, conectată la accesul E aferent proiectului Edificarea unei stații de metrou la nivel Crater an situată între stația de metrou Berceni și Șoseaua de Centură cod SMIS 137950, finanțat f^in POIM 2014-2020.” La punctul numărul 9. Proiect de hotărâre pentru modificarea și completarea /%xei nr.16, Anexei nr.72 și Anexei nr.78 din Hotărârea Consiliului Local al Sectorului 4 rU 69/21.12.2020 privind rectificarea bugetului local al Sectorului 4 al Municipiului București pentru 3MU1 2020 și modificarea, completarea și aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiective de investiții de pe raza Sectorului 4 al Municipiului București. La punctul numărul 10. Proiect de lofârâre privind aprobarea achiziționării serviciilor de consultanță, asistență și reprezentare juridică pin încheierea unor contracte care să asigure apărarea intereselor Direcției Generale de Impozite și Tixe Locale Sector 4.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin: „Suntem 24 de consilieri piezenți din 26 consilieri în funcție. Imediat, se resetează sistemul. A venit și domnul Buiculescu. Vot ptntru introducerea acestor proiecte pe ordinea de zi, vă rog! Cu 17 voturi pentru și 7 voturi împotrivă, oidinea de zi suplimentară a fost aprobată. în continuare, dau citire ordinii de zi în integralitatea sa. Punctul numărul:

  • 1. Aprobarea procesului verbal al ședinței ordinare a Consiliului Local al Sectorului 4 din data de 08.02.2021

  • 2. Proiect de hotărâre privind încetarea de drept a unui mandat de consilier local, precum și vacantarea locului consilierului local

  • 3. Proiect de hotărâre pentru modificarea și completarea Anexei 4 din Hotărârea Consiliului Local al Sectorului 4 nr. 129/30.09.2020 privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici - la faza Studiu de Fezabilitate - pentru obiective de investiții privind creșterea siguranței traficului pietonal și fluidizarea circulației rutiere pe raza Sectorului 4

Inițiator: dl. Xxxxxx Xxxxxx - Primarul sectorului 4

  • 4. Proiect de hotărâre pentru modificarea și completarea Hotărârii Consiliului Local al Sectorului 4 nr. 345/27.12.2018 privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici aferenți obiectivului de investiții: Reconversie sală de sport din Orășelul Copiilor într-un spațiu cu funcțiunea de amfiteatru - Centrul Educațional UMF Carol Davila

Inițiator: dl. Xxxxxx Xxxxxx - Primarul sectorului 4

  • 5. Proiect de hotărâre pentru modificarea și completarea Hotărârii Consiliului Local Sector 4 nr. 261/02.10.2018 privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții CENTRU MEDICAL MULTIFUNCȚIONAL (UMF CAROL DAVILA)

Inițiator: dl. Xxxxxx Xxxxxx - Primarul sectorului 4

  • 6. Proiect de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Local al Sectorului 4 nr. 300/11.12.2019 privind solicitarea către Consiliul General al Municipiului București de emitere a unei hotărâri pentru aprobarea declanșării procedurii de expropriere pentru imobilele proprietate privată situate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică „Edificare parc în zona de sud a Mun. București -Bulevardul Metalurgiei”

Inițiator: dl. Xxxxxx Xxxxxx - Primarul sectorului 4

  • 7. Proiect de hotărâre pentru modificarea Anexei 32 la Hotărârea Consiliului Local Sector 4 nr. 74/22.06.2020 privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici - la faz^^diu^ Fezabilitate -pentru eficientizarea energetică a blocurilor de locuințe de pe raza                     obiective de i^estiții, precum și reactualizarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiective de investiții de pe Sectorului 4

Inițiator: dl. Xxxxxx Xxxxxx - Primarul sectorului 4

  • 8. Proiect de hotărâre privind solicitarea către Consiliul General al Municipiului București de ©nitere a unei hotărâri pentru aprobarea declanșării procedurii de expropriere pentru imobilele pioprietate privată situate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică „Extinderea nodului intermodal Șos. Berceni - Stație metrou cu o parcare, conectată la accesul E aferent proiectului Edificarea unei sfinții de metrou la nivel suprateran situată între stația de metrou Berceni și Șoseaua de Centură cod SM1S 137950, finanțat prin POIM 2014-2020.”

Inițiator: dl. Xxxxxx Xxxxxx - Primarul sectorului 4

  • 9. Proiect de hotărâre pentru modificarea și completarea Anexei nr.16, Anexei nr.72 și Anexei nr.78 din Hotărârea Consiliului Local al Sectorului 4 nr. 169/21.12.2020 privind rectificarea bugetului local al Sectorului 4 al Municipiului București pentru anul 2020 și modificarea, completarea și aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiective de investiții de pe raza Sectorului 4 al Municipiului București

Inițiator: dl. Xxxxxx Xxxxxx - Primarul sectorului 4

  • 10. Proiect de hotărâre privind aprobarea achiziționării serviciilor de consultanță, asistență și reprezentare juridică prin încheierea unor contracte care să asigure apărarea intereselor Direcției Generale de Impozite și Taxe Locale Sector 4

Inițiator: dl. Xxxxxx Xxxxxx - Primarul sectorului 4

  • 11. Proiect de hotărâre pentru completarea Hotărârii Consiliului Local Sector 4 nr. 28/12.02.2021 privind desemnarea reprezentanților Consiliului Local Sector 4 în consiliile de administrație ale unităților de învățământ preuniversitar de stat și particular din sectorul 4

Inițiator: dl. Xxxxxx Xxxxxx - Primarul sectorului 4

Vot, vă rog, pe ordinea de zi. Suntem 26 de consilieri prezenți, din 26 consilieri în funcție...Vot...Stați o clipă...a intervenit resetarea sistemului...Cu 24 de voturi pentru și 2 voturi împotrivă, ordinea de zi a fost aprobată. Punctul numărul 1. Aprobarea procesului verbal al ședinței ordinare a Consiliului Local al Sectorului 4 din data de 08.02.2021. Cu 14 voturi pentru, 4 abțineri și 8 voturi împotrivă, procesul verbal a fost aprobat. Punctul numărul numărul 2. Proiect de hotărâre privind încetarea de drept a unui mandat de consilier local, precum și vacantarea locului consilierului local. Vot, vă rog! Cu 25 de voturi pentru și 1 vot împotrivă, proiectul de hotărâre a fost adoptat. Punctul numărul numărul 3. Proiect de hotărâre pentru modificarea și completarea Anexei 4 din Hotărârea Consiliului Local al Sectorului 4 nr.129/30.09.2020 privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici - la faza Studiu de Fezabilitate - pentru obiective de investiții privind creșterea siguranței traficului pietonal și fluidizarea circulației rutiere pe raza Sectorului 4. Discuții? Vă rog, domnule consilier.”

Dl consilier Olaru Mircea:„Xxxxxx Xxxxx, consilier USR PLUS. Aș dori să întreb două lucruri: 1. dacă hotărârea ințială, cea din 30.09.2020, dacă a fost în dezbatere publică...dacă acest proiect a fost în dezbatere publică?...și numărul 2: în ce costuri?...deci, ea s-a modificat...indicatorii tehnico-economici, cu aproape 5 milioane de lei.”                                     ._

Dl Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx - Administrator Public:„O să încep                  Pe acest

proiect de hotărâre propunem modificarea indicatorilor pentru pasarei^ietonală ăe^l^ntersecția Brâncoveanu cu Șoseaua Olteniței, iar ea cuprinde ultimele modificări ale^d^ăf^entatia tehnice impuse de instituțiile care avizează soluțiile tehnice solicitate prin certificatul de urbanism, deci, ^’izatorii. De asemenea, față de varianta inițială a documentației a fost dezvoltată componența green, Ad propuse mijloace alternative de obținerea energiei necesare, în speță, panouri fotovoltaice. Cu pivire la prima întrebare, trebuie să verific și eu și să vă răspundem, pentru că nu îmi amintesc, așa că osă verific și vă vom răspunde în scris.”

Dl consilier Olaru Mircea:„întreb pentru că în proiectul inițial, cel adoptat în septembrie, nu spirea nicio mențiune a faptului că a fost în dezbatere publică, de asta am...Vă mulțumesc!”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Și eu vă mulțumesc! Dcă mai sunt alte întrebări? Vă rog!”

Dl consilier Oprea Rareș-Laurențiu:„Consilier, Xxxxx Xxxxx Xxxxxxxxx. Voiam să întreb...Mă rog, e o întrebare mai mult retorică...da...ca să rămână...Când facem și noi să găsim soluții de anul 2021 șiiudeo 1970...”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Adică...Cum adică, retorică... să rămână? Doar să vă auziți sau...cum?...pentru că nu înțeleg...”

Dl consilier Oprea Rareș-Laurențiu:„Să rămână înregistrat...că știm deja răspunsul...Dacă dorește executivul...”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Păi, dacă știți deja răspunsul, atunci ce rost are să ne pierdem timpul reciproc, domnule consilier?”

Dl consilier Oprea Rareș-Laurențiu:„Dacă dorește executivul răspundă de ce facem soluții de......pasarele pietonale...”

Dl Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx - Administrator Public:,,...Pentru că asta e, din punctul meu de vedere, o apreciere subiectivă a dumneavoastră, căreia n-o să-i răspund, având în vedere că la întocmirea documentației tehnice au lucrat specialiști avizați, arhitecți...Aprecierea dumneavoastră privind secolul... n-am ce să răspund.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Da...”

Dna consilier Bălan Cristina:„în consiliul trecut...”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:,,...numele, vă rog!”

Dna consilier Bălan Cristina:„Xxxxxxxx Xxxxx, consilier USR. în consiliul trecut, la fiecare ședință participau directorii de direcții care răspundeau la întrebările consilierilor. în acest consiliu de ce nu se mai întâmplă chestia asta?”

Dna Xxxxxx Xxxxx-Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4: „în primul rând, pentru că suntem în pandemie și în al doilea rând, sunteți greșit informată.”

Dna consilier Bălan Cristina:„Am participat la foarte multe ședințe ale consiliului local, trecut.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„Glumiți, nu-i așa? Eu nu v-am văzut niciodată.”

Dna consilier Bălan Cristina:„Nu glumesc deloc...”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Dacă nu mai sunt întrebări pe acest proiect, îl supun la vot. Vot pe acest proiect, vă rog! Cu 14 voturi pentru și 12 voturi împotrivă, proiectul de hotărâre a fost adoptat. Punctul numărul numărul 4. Proiect de hotărâre pentru modificarea și completarea Hotărârii Consiliului Local al Sectorului 4 nr. 345/27.12.2018 privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici aferenți obiectivului de investiții: Reconversie sală de sport din Orășelul Copiilor într-un spațiu cu funcțiunea de amfiteatru - Centrul Educațional UMF Carol Davila. Discuții? Vă rog, domnule consilier Buiculescu.”

Dl consilier Buiculescu Mihai-Gabriel:„Xxxxxxx Xxxxxxxxxx, din partea USR PLUS. Aș dori să știu dacă aici aveți avizul Ministerului Tineretului și Sportului pentru această reconversie? Am trimis și o interpelare, cred că acum două săptămâni, la care nu mi s-a răspuns ...sj^=d|Asă știu dacă există avizul Ministerului Tineretului și Sportului.”

Dl Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx - Administrator Public:„Proiectid^e toate»aUzele amesare.”

DI consilier Buiculescu Mihai-Gabriel: „Dezbatere publică a fost pe acest proiect sau nu este xtcesar?”

Dl Xxxxxx Xxxxxx Xxxxxx - Administrator Public:„...Proiectul este din 2018...o să trebuiască Si verficăm. Nu îmi amintesc.”

Dl consilier Buiculescu Mihai-Gabriel:„Vă mulțumesc!”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Vot pe acest proiect, vă C<g! Cu 15 voturi pentru și 3 abțineri și 8 voturi împotrivă, proiectul de hotărâre a fost adoptat. Punctul ■Umărul numărul 5. Proiect de hotărâre pentru modificarea și completarea Hotărârii Consiliului tocai Sector 4 nr. 261/02.10.2018 privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru oiectivul de investiții CENTRU MEDICAL MULTIFUNCȚIONAL (UMF CAROL DAVILA) Discuții? Vă rog, domnule consilier Olani.”

DI consilier Olaru Mircea:„Xxxxxx Xxxxx, consilier USR PLUS. în motivarea acestui proiect se specifică o creștere a costurilor datorită modificărilor legislației și se specifică un 8% care este solicitat de CNI...pentru... deci, se spune ceva de 8%. Ori, am comparat HCL-ul inițial și cel care se supune astăzi votului și diferența de preț este de 66%. Aș vrea să întreb și eu executivul, de unde adastă diferență? în motivare scrie 8% și diferența de preț este de 66%.”

DI Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx - Administrator Public: „Nu știu unde ați văzut asta, ce pot să vă spin, este că necesitatea eclarizării devizului general vine ca urmare a modificării Legii nr. 12/2021, piin care s-a modificat cota de finanțare a Companiei Naționale de Investiții de la 5 la 8%...dar și în urna unei note de renunțare pentru anumite cantități de lucrări care nu mai sunt necesare și valoarea actualizată este de 39.721.740 lei, față de 38.119.977 lei.”

Dl consilier Olaru Mircea:„îmi cer scuze să vă întrerup...era 23 de milioane proiect inițial..cel afișat pe Monitorul Oficial pe site-ul Primăriei...Dacă acolo sunt informațiile greșite, atunci greșesc și eu”

Dl Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx - Administrator Public:„Da. Probabil că v-ați raportat la o valoare veche, prima valoare...Proiectul este din 2018, a fost modificat succesiv, ulterior aprobării sale în Consiliul Local...și probabil, că, de aici, confuzia. Valorile sunt cele pe care vi le-am citit.”

Dl consilier Olaru Mircea: „Atunci, solicit Aparatului executiv, când se mai trimit proiecte către comisii și către consilieri, să ne fie trimise toate anexele care se modifică pentru a putea vota și pentru a putea studia proiectul în cunoștință de cauză.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„Pe toate le găsiți acolo unde le-ați căutat, în Monitorul Oficial și dacă veți fi atent, la fiecare preambul de hotărâre, veți vedea cu <modifîcarile și completările ulterioare> Atunci când vedeți această sintagmă, trebuie să căutați toate modificările și completările ulterioare......toate le găsiți, public, pe Monitorul Oficial al Primăriei.”

Dl consilier Olaru Mircea:„Vă mulțumesc pentru răspuns. Aceeași situație am întâlnit-o și vineri la comisia de buget...proiectul pe care l-am votat tot noi, în decembrie, pe Monitorul Oficial nu era anexa la care se făcea referire. Ne-a fost trimisă ulterior ca urmare a solicitării mele...”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:,,...și vi s-a explicat că acea anexă era foarte mare, nu putea fi încărcată pe site, v-a fost comunicată...și, de regulă, când avem anexe atât de mari care ocupă un spațiu atât de mare, nu le putem afișa...”

Dl consilier Olaru Mircea:„Ne-a fost comunicată...Avea două pagini. Ne-a fost trimisă imediat după ședința de consiliu...”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:,,...Nu cred că avea doar două pagini.v-au fost trimise două pagini, vi s-a dat extras...”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Extras. Da.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„Extras...El are...acea anexă are vreo două sute și ceva de pagini.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constanfa^/SI^^C^

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:,#xtras.. vi-s5a transmis.”

Dl consilier Olaru Mircea: „Perfect... și asta ne dorim ca pe viitor, la fiecare proiect, să avem ^feste extrase ca să putem să ne documentăm și să votăm în cunoștință de cauză.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4: „Era o excepție la buget. Noi vorbit... de regulă, le regăsiți în Monitorul Oficial. Singura excepție era bugetul și v-am explicat din cauză.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Vă mulțumesc! Dacă rui sunt întrebări referitor la acest proiect? Vot pe acest proiect. Vă rog! Cu 14 voturi pentru, 11 gineri și 1 vot împotrivă, proiectul de hotărâre a fost adoptat. Punctul numărul numărul 6. Proiect c3i hotărâre pentru modificarea Hotărârii Consiliului Local al Sectorului 4 nr. 300/11.12.2019 {□ivind solicitarea către Consiliul General al Municipiului București de emitere a unei hotărâri pentru aprobarea declanșării procedurii de expropriere pentru imobilele proprietate privată diluate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică „Edificare parc în zona de sud a Mun. Ricurești - Bulevardul Metalurgiei”. Vot, vă rog! Cu 14 voturi pentru și 12 abțineri, proiectul de hnttărâre a fost adoptat. Punctul numărul numărul 7. Proiect de hotărâre pentru modificarea zAiexei 32 la Hotărârea Consiliului Local Sector 4 nr. 74/22.06.2020 privind aprobarea iiilicatorilor tehnico-economici - la faza Studiu de Fezabilitate - pentru efîcientizarea energetică a blocurilor de locuințe de pe raza Sectorului 4 și alte obiective de investiții, precum și reactualizarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiective de investiții de pe raza Sectorului 4. Discuții? Vă rog, domnule Olaru.”

Dl consilier Olaru Mircea:„Aș avea din nou o întrebare pentru executiv. O dată, proiectul a fcst trimis cu jumătate de oră înaintea ședinței de buget, astăzi, de la ora 10.30, ședința începea la ora 11.00. Nu am avut timp să-l analizăm, între timp, până la începutul ședinței de consiliu local, am apucat samă uit foarte repede pe indicatori și am observat și aici o mică diferență la capitolul 2 și la capitolul 4.La capitolul 2 se dublează costurile cu...dacă mă uit bine, cele de instalații......utilitățile...cheltuieli pentru asigurarea utilităților...Aș vrea și eu să întreb executivul mai exact, neavând timp să studiez, ce presupune această modificare ale capitolului 2 și ale capitolului 4. Mulțumesc!”

Dl Xxxxxx Xxxxxx Xxxxxx - Administrator Public: „în primul rând, ar trebui să analizați în ansamblu devizul general și să constatați că în comparație cu varianta inițială, valoarea investiției a scăzut cu aproximativ 30%. E adevărat că există situații în care sunt modificări de cuantum între capitole, dar per total...Vă rog să verificați aspectul ăsta. Actualizarea indicatorilor pentru parcarea Park&Ride, pe Șoseaua Berceni, are la bază verificarea raportului de expropriere la nivelul anilor 2021, deci, grila notarială aferentă anului în curs, dar și dezvoltarea componentei green, prin soluția actuală s-a renunțat la parcarea de la sol, în schimbul plantării a 200 de copaci. De asemenea, aproximativ 80% din pereții exteriori vor beneficia amenajări tip cortină verde. Deci, este o modificare de soluție tehnică.”

Dl consilier Olaru Mircea:„Dar aceste...adică nu pot să văd ce îmi spuneți dumneavoastră...Copacii, ce legătură au cu ...cheltuieli pentru asigurarea utilităților?”

Dl Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx - Administrator Public:„Păi, absolut...Gândiți-vă că sunt sisteme de aspersie, sunt utilități aferente implementării soluției tehnice despre care vă vorbeam.”

Dl consilier Olaru Mircea:„Am înțeles...Și cum spuneați că ar trebui să studiez mult mai bine...mi-ar fi plăcut să fac acest lucru, dacă nu mi-ar fi fost trimis proiectul cu o jumătate de oră înainte să mă pronunț pe el. Da, ăsta ar fi fost un aspect pe care mi l-aș fi dorit și eu.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Oricum, să știți apreciem capacitatea dumneavoastră de sinteză......Vă rog!”

Dl consilier Dobrescu Tudor:„Xxxxxxxx Xxxxx, consilier PSD. Domnul Olaru vă induce în eroare când spune că nu a avut timp să studieze proiectele...Acum câteva zile se adresa în mod jignitor la adresa funcționarilor Primăriei și în special domnului Primar, în refgjh^'felQsea apelativul de hoț...Legat de aceste proiecte pe care le-a studiat dinainte, bineînțeles c^t^vftW^^Lsă vină astăzi în fața dumneavoastră cu o serie de amendamente sau de...nu știu.^de părgiL^vizafețMar...deși pe rețelele de socializare pozează ca fiind un fin cunăscător al acestor docume/ugj^căre aătăzi nu poate

^le prezinte în fața dumneavoastră... aici, în ședință, susține că nu ar fi cunoscut despre existența ^•«tstor documente. Aș vrea, totuși, colegul să se hotărască: ori cunoaște conținutul acestor documente cum afirmă în mod public pe rețelele de socializare când jignește colegii și colaboratorii, ori nu le C^toaște și atunci să tacă din gură și să pună mâna și să le aprofundeze. Vă mulțumesc!”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Vă mulțumesc, domnule Obrescu. Domnule Olaru...Drept la replică.”

Dl consilier Olaru Mircea:„Vă mulțumesc! Spre deosebire de dumneavoastră, îmi bazez ^umentele pe fapte concrete. Aș solicita Serviciului Tehnic să ne spună la ce oră a trimis astăzi suplimentarea ordinii de zi a Comisiei nr.l cu proiectul de modificare, cel despre care discutăm astăzi? /Aș dori să mi se dea un răspuns acum...”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Vă rog, domnule Lazăr.”

Dl consilier Lazăr Rareș:„Pentru domnul Dobrescu: să știți că forma corectă este rețele sociale, nu rețele de socializare. Mulțumesc!”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Bun. Vă mulțumesc!”

Dl consilier Olaru Mircea:„...și pe lângă asta, nu am făcut hoț pe nimeni, nu știu de unde ați sos dumneavoastră această afirmație și, în același timp, aștept răspunsul Serviciului Tehnic să ne lămurească la ce oră am primit astăzi...”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Aveți e-mailul... Puteți s ăl printați dumneavoastră sau vă uitați pe el......”

Dl consilier Olaru Mircea:„...dar să rămână înregistrat, să-i arătați și domnului Dobrescu, că astăzi, la ora 10.30 am primit acest...”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Mulțumesc! Dacă mai sunt discuții legate de acest proiect? Vot, vă rog! Vot, vă rog! Cu 14 voturi pentru și 12 abțineri, proiectul de hotărâre a fost adoptat. Punctul numărul numărul 8. Proiect de hotărâre privind solicitarea către Consiliul General al Municipiului București de emitere a unei hotărâri pentru aprobarea declanșării procedurii de expropriere pentru imobilele proprietate privată situate pe amplasamentul lucrării de utilitate publică „Extinderea nodului intermodal Șos. Berceni - Stație metrou cu o parcare, conectată la accesul E aferent proiectului Edificarea unei stații de metrou la nivel suprateran situată între stația de metrou Berceni și Șoseaua de Centură cod SMIS 137950, finanțat prin POIM 2014-2020. Discuții? Cu unanimitate de voturi, proiectul de hotărâre a fost adoptat. Punctul numărul numărul 9. Proiect de hotărâre pentru modificarea și completarea Anexei nr.16, Anexei nr.72 și Anexei nr.78 din Hotărârea Consiliului Local al Sectorului 4 nr.169/21.12.2020 privind rectificarea bugetului local al Sectorului 4 al Municipiului București pentru anul 2020 și modificarea, completarea și aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiective de investiții de pe raza Sectorului 4 al Municipiului București. Discuții? Cu 14 voturi pentru și 12 abțineri, proiectul de hotărâre a fost adoptat. Punctul numărul 10. Proiect de hotărâre privind aprobarea achiziționării serviciilor de consultanță, asistență și reprezentare juridică prin încheierea unor contracte care să asigure apărarea intereselor Direcției Generale de Impozite și Taxe Locale Sector 4 Discuții? Vot vă rog! Cu 14 voturi pentru și 12 voturi împotrivă, proiectul a fost adoptat. Punctul numărul 11. Proiect de hotărâre pentru completarea Hotărârii Consiliului Local Sector 4 nr. 28/12.02.2021 privind desemnarea reprezentanților Consiliului Local Sector 4 în consiliile de administrație ale unităților de învățământ preuniversitar de stat și particular din sectorul 4. Dacă aveți propuneri? Doamna Bălan.”

Dna consilier Bălan Cristina:„Eu am trimis o contestație către Serviciul Tehnic pe care am expus-o și în Comisia de învățământ. Sper să primesc un răspuns la această contestație. De asemenea, am contestat și avizul comisiei, în primul rând pentru că nu scrie dacă este avizat favorabil sau nefavorabil. Uitați-vă cu atenție în avizul trimis odată cu proiectul de hotărâr^fiȘ^^ primit. Deci nu... trebuia tăiat ori favorabil ori nefavorabil.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-»Constajrt®:>Șe vm voturile doamnă.... în cadrul...”                                           u (&Sa&\ u

Dna consilier Bălan Cristina:„Cum?......(intervenție din sală fără microfon)...dar nu t^buie scris... așa cum trebuie? Adică, scris corect! Așa... și de asemenea, nu respectă ROF-ul. Conform ROF, la aviz, în articolul 2, scrie că observațiile consilierilor se trec în acel aviz, iar eu am C^rut, în mod expres, în Comisia de învățământ, să se scrie motivul pentru care votez împotrivă și nu s-^tonsemnat acest lucru în acest aviz.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„Numărul 1. Serviciul Tehnic mi răspunde la contestații, nu are în atribuții acest aspect...”

Dna consilier Bălan Cristina:„Bun! Atunci o să trimit către Prefectură contestația mea.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„Vă rog frumos! Numărul 2. Șliți deja calea, adică... e una de urmat, o cunoașteți...”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Foarte bine...”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„ ...e bătucită... o știți. Wmărul 2. Avizul, că e favorabil, că e nefavorabil are rol consultativ și evident rezultă din numărătoare. Numărul 3. Adresați-vă președintelui comisiei dumneavoastră și rugați-1, data viitoare, și secretarului, evident, să vă consemneze aceste lucruri. Nu privesc plenul consiliului, ci privesc plenul comisiei dumneavoastră. Mulțumesc.”

Dna consilier Bălan Cristina:„Și dacă am cerut în comisie acest lucru și nu s-a întâmplat?

Ce...”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„ Propuneți sancționarea celui care nu a vrut să facă acest lucru, tot în comisie.”

Dna consilier Bălan Cristina:,, Bine. Mulțumesc.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Bun! Voi da citire propunerilor noastre, grupului PSD-PPU (sl) Avem șapte unități de învățământ. Grădinița nr.224-Xxxxxxxx Xxxxxx, Școala "Eremia Grigorescu"- domnul Xxxxxx Xxxxxx, Școala "George Bacovia"-domnul Xxxxxx Xxxxxx, Școala "George Topârceanu" - doamna Xxx Xxxxxxxxx, Școla nr.97- domnul Xxxxxxxxx Xxxx, Grădinița "Șapte ani"- domnișoara Xxx Xxxxxxxxx, Grădinița "Elite"- domnul Xxxxxxx Xxxxxx. Dacă mai sunt alte propuneri? Vă mulțumesc. Atunci vom lua o pauză pentru printarea buletinelor de vot.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4: „Dacă mai sunt alte propuneri...”

Dl consilier Olaru Mircea:„O întrebare. Nu rămân propunerile inițiale, făcute de noi?”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„ Evident că trebuie să le reiterați la fiecare ședință, domnul consilier. Că poate v-ați răzgândit între timp! De unde să știm?!”

Dl consilier Olaru Mircea:,, Am înțeles.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„De aceea v-am întrebat!”

Dl consilier Olaru Mircea:,, Atunci vă rog să ne lăsați două minute să discut cu colegii mei cine dorește, pentru că nu am fost anunțați că trebuie să facem altă propunere. Era un caz de balotaj din ce îmi aduc eu aminte și trebuia să decidem între cele două persoane care rămăseseră.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Și ce v-a împiedicat să faceți asta până acum?”

Dl consilier Marin Ștefănel-Dan:„Da! Așa este corect! Să îi lăsăm să se consulte.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4: „Pe loc, vă rog frumos. Nu părăsește nimeni sala de ședință pentru că altfel voi considera că este absență.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Bună ziua. Dacă ați ajuns la un consens putem începe, vă rog? Domnul Balmuș! Domnul Balmuș.... dacă putem să ne liniștim puțin? Vă rog! Doar o clipă, să reiau eu numele... și propunerile noastre... da... Deci Grădinița "Elite"- Domnul Xxxxxxxxx Xxxx, Grădinița "Șapte ani"- Xxx Xxxxxxxxx, Șcgâla-Gjmnazială nr.97-Xxxxxxxx Xxx Xxxxx, Școala Gimnazială "George Topârceanu"- Sav Ah^n|^M4?|^ "Gen. Xxxxxx Xxxxxxxxxx"X- Xxxxxx Xxxxxx, Grădinița nr.224- BărbălăuzCosmin Constati», și Școala Gimnazială "George Bacovia"- Turmac George Adrian. Vă rog, domnulylaru!

Dl consilier Olani Mircea: „Școala Gimnazială "Eremia Grigorescu"- Olaru Mircea și Școala <—rnnazială "George Bacovia" ”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„Numai o secundă să notăm. Dci, vă rog!”

Dl consilier Olaru Mircea:,, Școala Gimnazială "Eremia Grigorescu"- Olaru Mircea”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„ Da.”

Dl consilier Olaru Mircea:,, Școala Gimnazială "George Bacovia"- lancu Livia Elena, Școala Gimnazială "George Topârceanu"- Olaru Mircea”

Dl consilier Stanciu Robert-Alexandru:„USR nu are nicio propunere pentru acestea”

Dna consilier Baciuna Diana-Ștefana:„PNL nu are nicio propunere.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:,, Atunci am...”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„PMP? ...(intervenție din sală fîfră microfon)... Da?”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Atunci vom lua o scurtă piază pentru printarea buletinelor de vot. Vă rog să rămâneți pe scaune.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„Rugămintea mea, membrii OR PLUS, în pauză, să stăm de vorbă două minute pentru formalitățile care trebuiesc efectuate pentru noul membru din consiliu.”

Pauză...............................................................................................................................................

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„ Buletinele de vot au ajuns în sală. ... dacă vă puteți ruga colegii să reintre. Vă rog. Mulțumesc. Buletinul de vot arată așa. Avem în una... două... trei situații, câte doi candidați pe un singur loc, respectiv la Școala Gimnazială "George Topârceanu" doamna Xxx Xxxxxxxxx și domnul Olaru, deci aici va trebui să fie ales unul din cei doi, la Școala Gimnazială "Eremia Grigorescu" la fel - domnul Balmuș și domnul Xxxxxx Xxxxx și la Școala Gimnazială "George Bacovia"- domnul Turmac și doamna lancu. în rest, un candidat pe un post. Rugămintea mea e să fiți foarte atenți, să nu mai repetăm greșelile din trecut. Punem ștampila pe DA sau pe NU, nu pe nume, nu pe grădiniță, nu pe cifre, pe DA sau pe NU. în cazul în care, conform regulamentului, puneți pe ambele căsuțe și DA și NU, votul se consideră nul. Mulțumesc.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:,, Bună ziua. Voi da citire, în primul rând.... numărul 1- doamna Xxxxxxx Xxxxx-Xxxxxxx. Se pregătește domnul Balmuș.... Domnul Balmuș, se pregătește doamna Xxxxx Xxxxxxxx.... Poftiți doamna Bălan.....Următorul Xxxxxxxx Xxxxxx.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„ La modul foarte serios știți că este interzisă fotografierea votului.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:„Domnul Buiculescu, poftiți...Xxxxxxxx Xxxxxxx...Se pregătește domnul Xxxxxxxx Xxxxxx...Se pregătește domnul Ceacâr... Urmează domnul Costache...Se pregătește domnul Xxxxxxxx Xxxxx...Se pregătește domnul Drinceanu...Domnul Florea...Se pregătește domnul Grecia...Se pregătește doamna lancu...Se pregătește domnul Xxxxx Xxxxx...Se pregătește domnul Xxxxx Xxxxxxxx-Xxx...Se pregătește domnul Olaru...Se pregătește domnul Xxxxx Xxxxx...Urmează domnul Pînzaru... Haideți domnul Pînzaru... Doamna Pop este demisionară, urmează domnul Popescu...Domnișoara Sav, urmează... Urmează domnul Xxxxxxx Xxxxxx...Urmează Xxxxxx Xxxxxxxx...Urmează Xxxxxx Xxxxxxx...Urmează doamna Tecuceanu... Și, în continuare, domnul Turmac...”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„Ș^a încheiat profe^ura de vot. Desfacem urna. Dacă sunt doritori să asiste, îi invit;..Rezultatul votului est&^îig^

' ’Elite"- Xxxxxxxxx Xxxx Xxxxxxxxx-14 voturi pentru, 12 voturi împotrivă, domnul Drinceanu face parte din Consiliul de Administrație; Grădinița "Șapte ani"- Xxx Xxxxxxxxx - 17 voturi pentru, 9 voturi Lipotrivă, doamna Sav va face parte din Consiliul de Administrație; Școala Gimnazială nr.97- Xxxxx Xxxxxxxx Xxx - 16 voturi pentru, 10 împotrivă, domnul consilier va face parte din Consiliul de Administrație; Școala Gimnazială "George Topârceanu"- Sav Alexandra -16 voturi pentru, 8 împotrivă, domnul Xxxxx Xxxxxx - 11 voturi pentru, 6 împotrivă, doamna Sav va face parte din Consiliul de Administrație; Școala Gimnazială "Gen. Xxxxxx Xxxxxxxxxx"X- Xxxxxx Xxxxxx - 15 pentru, 9 împotrivă, domnul Olaru - 11 pentru, 6 împotrivă, domnul Balmuș va face parte din Consiliul de Administrație, Grădinița nr.224 - domnul Xxxxxxxx Xxxxxx - 17 voturi pentru, 9 împotrivă, dl Bărbălău va face parte din Consiliul de Administrație, Școala Gimnazială "George Bacovia"- Turmac George Adrian - 15 voturi pentru, 8 împotrivă, doamna Xxxxx Xxxxx Xxxxx - 12 voturi pentru, 9 împotrivă, dl Turmac va face parte din Consiliul de Administrație.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:,, Acestea fiind spuse, vă mulțumesc pentru prezență, declar ședința închisă.”

Dna Xxxxxx Xxxxx Xxxx - Secretarul General al Sectorului 4:„Și ne revedem pe data de 25.” Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin-Constantin:,, Joi.”


SECRETARUL GENERAL AL SECTORULUI 4

Xxxxx Xxxx Xxxxxx

p. Director executiv,

Aneta P^PA

Transcris, cons. Xxxxxxx Xxxxxx Xxxx. Xxxxxx Xxxxxxxx