Proces verbal din 17.12.2018

Procesul Verbal al ședinței de îndată a Consiliului Local al Sectorului 4

CONSILIUL LOCAL AL SECTORULUI 4

PROCES VERBAL

AL ȘEDINȚEI DE ÎNDATĂ A CONSILIULUI LOCAL

AL SECTORULUI 4 DIN DATA DE 17.12.2018

Convocarea acestei ședințe a fost făcută de Primarul Sectorului 4 prin Dispoziția nr.3385/17.12.2018.

Au fost prezenți 23 consilieri din 27 de consilieri în funcție.

Lucrările ședinței s-au desfășurat sub conducerea președintelui de ședință, domnul consilier Bărbălău Cosmin Constantin.

La ședință au participat membrii Consiliului Local Sector 4, conducerea Primăriei, reprezentanți ai executivului Sectorului 4.

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin Constantin:„20 consilieri prezenți din 27 consilieri în funcție. După cum știți avem un singur proiect pe ordinea de zi și anume: Proiect de hotărâre privind rectificarea bugetului local al Sectorului 4 al Municipiului București pentru anul 2018. Vă rog."

DI Xxxxxx Xxxxxx - Primarul Sectorului 4 al Municipiului București:„Această rectificare are ...avem printre puținele momente financiare fericite pentru Primăria Sectorului 4, de-a lungul timpului. Am înregistrat o premieră, am primit pe Hotărâre de Guvern din fondul de rezervă al guvernului, suma de 38.900.000 lei. Această sumă și ăsta este rolul acestei ședințe, va fi introdusă în bugetul Primăriei Sectorului 4. Asta am vrut să cunoașteți care este motivul absolut toți. Și vă mulțumesc încă o dată că ați venit astăzi aici.”

Președintele de ședință, dl consiliei* Xxxxxxxx Xxxxxx Xxxxxxxxxx: „Bun. în primul rând aș dori să dăm vot pe ordinea de zi. Vă rog să votați. Merge, merge. ...(Intervenție în sală fără microfon).. .Cu 20 voturi pentru, ordinea de zi a fost aprobată. Acum voi da citire singurului punct de pe ordinea de zi: Proiect de hotărâre privind rectificarea bugetului local al Sectorului 4 al Municipiului București pentru anul 2018. Dacă sunt întrebări? Vă rog, domnul Sava.”

Dl consilier Sava loan Răzvan:„Am văzut pe ordinea de zi... în primul rând bună ziua, domnul primar, domnul președinte, domnul viceprimar.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin Constantin: „Numai o clipă, putem lua o pauză să se instaleze și colegii noștri care au venit acum.”

Dl consilier Negrilă Vasile :„Să trăți, domnul primar și ne cerem scuze.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin Constantin:„Resetăm și sistemul pentru acest unic punct de pe ordinea de zi, să poată vota și colegii. Vă rog, domnul Sava.”

Dl consilier Sava loan Răzvan:„Bună ziua, dragi colegi, domnul primar, domnul președinte, domnul viceprimar. După cum știți, grupul PNL la începutul anului, după ce s-a votat proiectul de hotărâre, bugetul pe 2018, întrucât nu s-a acceptat de către conducerea executivului introducerea spre finanțare a unor proiecte care au fost propuse de către grupul PNL, tot timpul anului, grupul PNL s-a abținut de la votarea oricărei rectificări de buget. Acum ați văzut suntem prezenți. Prin această prezență am vrea ca executivul să ia în considerare ca bugetul pe 2019 să fie dezbătut public, la care să participe atât colegii noștri consilieri, cât și societatea civilă, agenții economici care-și desfășoară activitatea în sectorul 4 și de asemeni introducerea în buget spre finanțare a proiectelor care au fost propuse la începutul anului de către grupul PNL. Vom susține un buget care va prevedea finanțări pentru domeniul sănătății, domeniul educației, domeniul reabilitării termice și al siguranței cetățeanului. Venim cu această solicitare mai ales că noi grupul PNL suntem prezenți 100% la această rectificare de buget. Vă mulțumesc.’"

Dl Xxxxxx Xxxxxx - Primarul Sectorului 4 al Municipiului București:,.încep prin a aprecia prezența dumneavoastră și a vă mulțumi că reușim împreună să facem astfel de lucruri. Cu certitudine după data de 15 ianuarie, vă invit atât pe dumneavoastră, cât și pe ceilalți colegi lideri de grup, să discutăm despre modul în care vom structura bugetul pe anul 2019. Ca să vă mai dau o veste bună, avem certitudinea că la nivelul și asta este o solicitare pe care de-a lungul timpului colegii de la USR au avut-o, vorbind de aspectul global al bugetului, 50% de data aceasta din banii impozitului general pe venit vor veni către primăriile de sector. Nu va mai exista o reechilibrare bugetară la nivelul Primăriei Municipiului București astfel încât orice criteriu subiectiv va fi eliminat. în loc de 90% cât se aloca Municipiului București din impozitul general pe venit, suma va fi de 100%. Deci nu va mai fi nici această problemă, astfel încât cu certitudine plaja problemelor pe care le putem rezolva în cursul anului 2019, este mult mai mare. La acel moment sperăm ca măcar proiectul legii bugetului de stat să fie votat, dacă nu măcar în dezbatere parlamentară într-o sesiune extraordinară, tocmai pentru a avea o evaluare cât mai aproape de realitate a sumelor ce vor fi alocate sectorului 4. în privința dezbaterii publice este un lucru foarte bun. Așteptăm dacă vreți, mai multe, dacă vi se pare constructiv, mai multe runde de dezbateri publice, nu ar fi deloc inutil, astfel încât să putem să creionăm un buget cât mai apropiat de nevoile reale, cum bine ați spus, de nevoile comunității. Cu certitudine acest lucru se va întâmpla și cu certitudine vă invit după data de 15 ianuarie să avem discuții în acest sens.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin Constantin:„Vă rog, domnul Xxxxx Xxxxxxxx.”

Dl consilier Marin Ștefănel Dan :„Mulțumesc. Bună ziua în primul rând. Mulțumesc, domnul președinte, domnul primar, stimați colegi. E o idee bună asta lansată de colegul meu de la liberali, într-o primă fază, în sensul de a dezbate la începutul lunii ianuarie proiectele cu care fiecare grup și apreciez și inițiativa domnului primar, aceea de a veni în cadrul unei ședințe din luna ianuarie și de a dezbate viitoarele propuneri de proiecte ale fiecărui grup, astfel încât fiecare dintre noi argumentându-și proiectele pe care le va susține ca și grup, să putem găsi o abordare și o punere în practică a lor în viitorul buget. De altfel două dintre proiectele pe care grupul PMP le va susține pentru anul viitor și vor fi puse în dezbatere publică, cel puțin într-o primă fază în interiorul consiliului și apoi în dezbatere publică către cetățeni. Sunt acelea de a monta într-o primă fază în zece intersecții din sectorul 4, camere de luat vederi, astfel încât să începem și noi monitorizarea să o facem așa cum se cuvine. Iar al doilea proiect, ca să nu mai vorbesc de un proiect care, am promisiunea din partea executivului că va continua anul viitor, acela cu insulele de gunoi, iar al doilea proiect face referire la ceea ce fiecare grup inclusiv PP-USL, PSD, PNL, cred că toate grupurile din consiliu au făcut referire la eliminarea acestor atenții care se practică încă din păcate în anumite unități de învățământ, sub forma colectării așa zisei contribuții pentru fondul clasei și fondul școlii. Voi avea nevoie cu siguranță de ajutorul tuturor de a concepe un proiect și să terminăm odată cu aceste fonduri ilegale. Mulțumesc mult.”

DI Xxxxxx Xxxxxx - Primarul Sectorului 4 al Municipiului București:„Vă spuneam că am vorbit acum o oră cu un coleg de-al nostru, același lucru mi l-a spus, încă lucrăm la o modalitate de a informa părinții că tot ceea ce este necesar într-o unitate școlară, există. Problema reală cu care ne confruntăm este legată de următorul aspect: noi am trasformat Primăria Sectorului 4 într-o unitate centrală de achiziții, lucru care din nefericire ordonatorilor terțiari nu le-a fost tocmai pe plac, din acest motriv înregistrăm în continuare astfel de derapaje, e adevărat nu generalizat, sunt situații punctuale în care se întâmplă acest lucru, în care părinților le sunt solicitați bani de exemplu pentru rechizite, rechizite pe care primăria, fără niciun fel de problemă, le pune la dispoziție. Sunt convins că această activitate pe care am început-o ușor-ușor va conduce către eradicarea acestui fenomen, el a fost diminuat cu certitudine, însă trebuie să luptăm până când îl vom eradica. Pentru că pentru aceste lucruri cu certitudine primăria are bani. Primăria are bani pentru săpun, are bani pentru hârtie igienică, are bani pentru hârtie, pentru markere, pentru caiete, pentru tot ceea ce este necesar. Are bani, nu e niciun fel de problemă din punctul acesta de vedere. Singurul lucru pe care trebuie să-l facem este să folosim infrastructura primăriei și să solicităm primăriei, nu să cerem părinților bani ca să cumpărăm noi caiete, pixuri și altele care ne sunt date gratuit de către primărie. Asta este problema fundamentală și are legătură cu timpul de latență pe care îl are nevoie această informație ca să poată să ajungă la fiecare cetățean al sectorului 4. Nu se întâmplă peste noapte, ia ceva timp, dar cu ceritudine lucrul acesta se va întâmpla și asta o vom face împreună. Mulțumesc.”

Președintele de ședință, dl consilier Bărbălău Cosmin Constantin:„Și eu vă mulțumesc. Suntem 23 consilieri în momentul de față, din 27 în funcție. Dacă nu mai sunt discuții pe rectificarea de buget, voi supune la vot acest proiect. Vă rog să votați. Cu 23 voturi pentru, proiectul a fost adoptat. Vă mulțumesc pentru prezență. Declar ședința închisă.”

PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ,


SECRETARUL SECTORULUI 4,


Xxxxxx Xxxxxxxxxx Xxxxxxxx


Xxxxx XxxxxxxxxxXxxxxxxxxx


SERVICIUL TEHNIC CONSILIUL LOCAL



Transcris,

Consilier Mihaela Tătaru

3