Proces verbal din 19.02.2013

PROCES VERBAL încheiat pe data de 19 februarie 2013 în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local al Municipiului Iași

MUNICIPIUL IAȘI


Centrul de Informații pentru Cetățeni


Nr. 16647 / 20.02.2013

ANUNȚ

Aducem la cunoștința publicului

PROCESUL VERBAL

AL ȘEDINȚEI EXTRAORDINARE DIN DATA DE

19.02.2013

A CONSILIULUI LOCAL AL MUNICIPIULUI IAȘI

MUNICIPIUL IASI

CONSILIUL LOCAL

PROCES - VERBAL

încheiat astăzi, 19 februarie 2013 în cadrul ședinței extraordinare a

Consiliului Local al Municipiului Iași

Sunt prezenți următorii consilieri:

1.    Xxx Xxxxxx Xxxxxxx

2.    Xxxxxx Xxxxxxxxxx

3.    Xxxxx Xxxxxx

4.    Xxxxxxx Xxxxxxxxxx

5.    Xxxxxxxxx Xxxx Xxxxxxxx

6.    Xxxxxxxx Xxxxxxx

7. Xxxxxxx Xxxxxxx

8. Xxxxxxx Xxxxxxx

9. Xxxxxxxxx Xxxxxxx

10.    Xxxxxx Xxxxxxxxxx

11.    Xxxxxxxx Xxxxx Xxxxxx

12.    Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx

13.    Xxxxxxxx Xxxxxxxxx

14.    Xxxxxxx Xxxx Xxxxxxx

15.    Xxxxxxxxxx Xxxxxx Xxxxx

16.    Xxxxx Xxxx

17.    Xxxxxx Xxxxx

18.    Xxxxx Xxxxxx

19.    Xxxxxxxxx Xxxxx

20.    Xxxxxxxxx Xxxxxx Xxxxx

Participă la ședința extraordinară a Consiliului Local al Municipiului Iași: domnul Xxxxxxxx Xxxxxxx -primarul Municipiului Iași, domnul Xxxxx Xxxxxxx - viceprimarul Municipiului Iași, domnul Xxxxxx Xxxxx -viceprimarul Municipiului Iași, doamna Xxxxxx Xxxxxxx Xxxxxxx - secretarul Municipiului Iași, directorii și șefii de serviciu din cadrul Primăriei Municipiului Iași, presa locală.

Lucrarile sedintei incep la orele 10,00, sunt conduse de domnul Xxxxxxxx Xxxxxxxxx și sunt inregistrate audio si video.

Ședința a fost convocată de Primarul Municipiului Iași, prin Dispoziția nr. 97 din data de 14 februarie 2013, având următoarele proiecte înscrise pe ordinea de zi:

1.    Proiect de hotărâre privind aprobarea contractării unui împrumut în valoare de 29.094.771 lei în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 3/2013 privind reglementarea unor măsuri pentru reducerea unor arierate din economie, alte măsuri financiare, precum și modificarea unor acte normative;

2.    Proiect de hotărâre privind acoperirea pierderii înregistrate de Municipiul Iași in calitatea sa de operator al serviciului public de producere, transport, furnizare și distribuție a energiei termice din Municipiul Iasi;

3.    Proiect de hotărâre privind aprobarea bugetului creditului intern al Municipiului Iași pe anul 2013;

Doamna Xxxxxx Xxxxxxx Xxxxxxx - Secretar Municipiul lasi

Buna dimineata doamnelor si domnilor. Deschidem sedinta extraordinara a Consiliului Local la care ati fost convocati prin Dispozitia Primarului Municipiului Iasi nr. 97 din data de 14 februarie 2013. Sedinta se desfasoara legal. Absenteaza motivat urmatorii consilieri: Xxxxxx Xxxx, Xxxxxx Xxxxxxxx, Xxxx Xxxxxx Xxxxxx, Xxxxxxxx Xxxxxxxx, Xxxxxxxxxxxxx Xxxxx. Domnule presedinte, va rog.

Domnul consilier Laurentiu Navodaru - președinte de sedinta

Sarut mana doamnelor, domnisoarelor. Buna dimineata domnilor.

Supun votului dumneavoastră ordinea de zi a sedintei extraordinare de astazi 19 februarie 2013.

Cine este pentru?

Cine se abține?

2/3

Impotriva? Va multumesc.

Proiect nr. 1

Proiect de hotărâre privind aprobarea contractării unui împrumut în valoare de 29.094.771 lei în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 3/2013 privind reglementarea unor măsuri pentru reducerea unor arierate din economie, alte măsuri financiare, precum și modificarea unor acte normative;

Cine este pentru?

Impotriva? 6 voturi impotriva.

Abtineri?

Proiectul de hotarare a fost votat.

Proiect nr. 2

Proiect de hotărâre privind acoperirea pierderii înregistrate de Municipiul Iași in calitatea sa de operator al serviciului public de producere, transport, furnizare și distribuție a energiei termice din Municipiul Iasi;

Cine este pentru?

Impotriva?

Inca o data va rog. Cine este impotriva? 6 voturi impotriva.

Abtineri?

Proiectul de hotarare a fost votat.

Domnul primar Gheorghe Nichita

Am auzit ca sunt mai multe discuții legate de acest proiect care a trecut prin Consiliul Local, dar as vrea sa fac o singura mentiune. CET-ul in clipa in care opera serviciul de termoficare, in 2009 inregistra o pierdere de 95 milioane, in 2010 - 145 milioane, in 2011 in prima parte a anului pe 5 luni cat a functionat, a facut 50 milioane pierdere. Din clipa in care am preluat noi operararea serviciului, in conditii mai dificile decat atunci cand le avea CET-ul, pentru ca subventia a fost eliminata in 2011 de catre Guvernul Romaniei condus de Boc. Deci practic nu am beneficiat de subventie ca in ceilalti ani, pentru combustibil, pierderea este de numai 34 de milioane. Era o pierdere asumata. Deci am diminuat-o de la 100 si ceva de milioane la 34 milioane. Este diferenta dintre venituri si cheltuieli, este tocmai diferenta intre faptul ca atunci daca aveam subventia asigurata de catre guvern, nu mai inregistram pierderea in acel an.

Deci ca am inteles ca cineva trebuie sa plateasca pentru aceasta pierdere. Eu va spun ca ar trebui sa dam premii celor care au gandit aceasta solutie si am reusit sa diminuam pierderile, iar in acest an nu mai avem noi pierdere, daca se vor inregistra va avea compania care concesioneaza, ceea ce banuiesc ca nu se v-a intampla pentru ca este o alta gestiune a serviciului. De asemenea pierderea cand am diminuat-o, am asigurat CET-ului acelasi pret pentru gigacalorie pe care l-am practicat si noi. Deci nu am marit noi pretul, primaria, cand am fost operatori, am lucrat la acelasi pret cu care a lucrat si CET-ul cu o iarna inainte. Asta ca sa fie pentru mass-media si pentru opinia publica consemnat, sa se inteleaga foarte bine ce s-a intamplat in acesti ani de zile, pentru ca astazi sunt convins ca am acoperit o gaura neagra a Iasului, mai avem una la RATP si speram ca in urmatorul an de zile vom putea sa luam deciziile cele mai importante si acolo, astfel incat incetul cu incetul companiile Primarile sa functioneze. Citadin-ul este pe plus anul acesta, are cativa ani de aici de incolo, doi, trei ani de recuperat pierderi din ceilalti ani de zile, iar masurile care le-am dispus si care vor fi dupa aceea analizate la buget vor face ca Citadin-ul sa isi dimensioneze activitatea astfel incat sa nu mai fie pe pierderi.

Domnul consilier Laurentiu Navodaru - președinte de sedinta

Va multumesc.

Domnul primar Gheorghe Nichita (nu vorbeste la microfon)

... eu ma gandem ca la comisii, discutiile merg in sensul asta, cu argumente, cu contra argumente, cu solicitari de evolutie, de pierderi s.a.m.d. Am cerut si eu elementele de cheltuiala ca sa vad de unde provine, pentru ca noi avem acolo niste elemente legate de faptul ca platim patrimoniul inchiriat de la CET, sunt chestiuni legale, dar in schimb facem un barter, au si dansii datorii fata de noi. Sunt mai multe aspecte.

Domnul consilier Laurentiu Navodaru - președinte de sedinta

Proiect nr. 3

Proiect de hotărâre privind aprobarea bugetului creditului intern al Municipiului Iași pe anul 2013;

Cine este pentru?

Impotriva? 6 voturi impotriva.

Abtineri?

Proiectul a fost aprobat.

Va multumesc pentru prezenta. Buna ziua.

PRESEDINTE DE SEDINTA Xxxxxxxxx Xxxxxxxx

SECRETAR MUNICIPIUL IASI Xxxxxx Xxxxxxx Xxxxxxx

3/3


FM.14.CIC.01/27.07.2009