Proces verbal din 10.01.2024
PROCES VERBAL 10.01.2024ROMANIA
JUDEȚUL BACĂU
CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI BACĂU
PROCES VERBAL
Nr. /^S^din Ol.03. 2024
încheiat pentru ședința extraordinară a Consiliului Local Municipal Bacău din data de 10.01.2024.
Domnul Primar Lucian-Daniel STANCIU-VIZITE U- Rog asistența să se ridice în vederea intonării imnului național.
Se intonează imnul de stat.
Domnul Primar Lucian-Daniel STÂNCII -VIZITEU Vă mulțumesc. ............................... .....................................................................................................................'!"................................ „............................................ ......................................,
Ședința a fost convocată prin Convocarea nr.l 11888 din 09.01.2024 făcută de domnii consilieri locali: Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx, Xxxxxx Xxxx-Xxxx, Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx, Xxxx-Xxxx Xxxx, Xxxxxx Xxx-Xxxxxxx, Xxxxxxxx Xxxxx-Xxxxxxx, Xxxx Xxxxx-Xxxxxx și Xxxxxxxxx Xxxxxxx.
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx -Având în vedere că în sală sunt prezenți un număr de 14 consilieri și online participă un număr de 7 consilieri locali, 21 de consilieri, ședința își poate începe lucrările.
Au participat on-line: domnul consilier Dinu Cătălin, doamna consilier loana-Raluca Dinu, doamna consilier Ana-Manuela Groza, domnul consilier Laurențiu Chiciu, domnul consilier Daniel-Dragoș Ștefan, doamna consilier Felicia Ciobanu, domnul consilier Adrian Mocanu.
Lipsesc: domnul consilier Mihăilă Constantin și doamna consilier Violeta Hazaparu . Am să dau cuvântul domnului președinte Șova care va desemna în primul rând un domn consilier din cei care au semnat proiectul de hotărâre. Pe ordinea de zi, conform convocării este un singur proiect. Este proiectul privind stabilirea taxei de salubrizare în anul 2024 în Unitatea Administrativ Teritorială Municipiul Bacău. Inițiatori sunt domnii consilieri Ștefan- Daniel Dragoș, Xxxxxx Xxxx- Xxxx, Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx, Xxxx-Xxxx Xxxx, Xxxxxx Xxx-Xxxxxxx, Xxxx Xxxxx-Xxxxxx, Xxxxxxxx Xxxxxxx-Xxxxx, Xxxxxxxxx Xxxxxxx. Vom supune la vot ordinea de zi, care are acest proiect pe ea.
-
1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind stabilirea taxei de salubrizare pentru anul 2024 în U.A T. Municipiul Bacău, județul Bacău.
Inițiatori: consilieri locali: Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx, Xxxxxx Xxxx-Xxxx, Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx, Xxxx-Xxxx Xxxx, Xxxxxx Xxx-Xxxxxxx, Xxxxxxxx Xxxxx-Xxxxxxx, Xxxx Xxxxx-Xxxxxx și Xxxxxxxxx Xxxxxxx.
Domnul Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx -Domnule Președinte, dacă îmi permiteți o singură intervenție, și vreau un răspuns. Cei care se ocupau de filmare, de ce nu sunt prezenți la ședința de astăzi?
Domnul Primar Lucian-Daniel STANC1U-VIZITEU- Au fost convocați dar nu s-au putut prezenta în așa scurt timp. Avem asigurată înregistrarea prin echipamentele sălii, audio și video de acolo și dacă doriți, vă punem la dispoziție înregistrarea imediat după ședință.
Domnul Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx-Au fost convocați în timp real, domnule Primar? Sau au fost convocați...
Domnul Primar Lucian-Daniel STANCIU-VIZITEU- Da, mi-a scris responsabilul de contract, cum a aflat de ședința, cum au fost convocați și au zis că nu se pot prezenta așa din scurt.
Domnul Xxxxxx Xxxx-Xxxx- As vrea să fac o observație, proiectul este însușit și de domnul Botoi, care n-a reușit să ajungă ieri la semnare dar o să-1 semneze astăzi.
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx -Am înțeles. Domnul Ghingheș.
Domnul Xxxxxxxx Xxxxxxxx -Domnule Primar, pe pagina, pe paginile municipalității ședința nu este transmisă dar pe pagina dumneavoastră, Xxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxx-Xxxxxxx, de facebook, am văzut că este transmisă cu acea cameră de acolo, care din câte știu eu, a fost adusă de personalul primăriei. Văd acolo doi oameni în spate din cadrul aparatului de specialitate al primăriei.
Domnul Primar Lucian-Daniel STANCIU-VIZITEU-Este și pe Municipiul...
Domnul Xxxxxxxx Xxxxxxxx- Deci acum este și pe Municipiu, da?
Domnul Primar Lucian-Daniel STANCIU-VIZITEU -A fost probabil de la început si n-ati văzut dumneavoastră.
Domnul Xxxxxxxx Xxxxxxxx -Bun, bun, mulțumesc, mulțumesc atunci.
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx -Au fost acele probleme de sincronizare și de sonorizare și probabil de aia n-a fost....
Deci supunem la vot ordinea de zi.
Cine este pentru?
Este cineva împotrivă?
Se abține cineva?
Consilierii și-au exprimat votul după cum urmează:
|
Nr. crt. |
NUMELE ȘI PRENUMELE |
VOT | ||
|
PENTRU |
ÎMPOTRIVĂ |
ABȚINERI | ||
|
1. |
Xxxxxx Xxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
2. |
Xxxxx Xxxxxx |
X | ||
|
3. |
Xxxxxx Xxxx- Xxxx |
X | ||
|
4. |
Xxxxxx Xxxxxxxxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
5. |
Xxxxxxxxxx Xxxxx |
X | ||
|
6. |
Xxxxxxx Xxxxxxx |
X | ||
|
7. |
Xxxxx Xxxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
8. |
Xxxxxxx Xxxxxxx-Xxxxx |
X | ||
|
9. |
Xxxx Xxxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
10. |
Xxxx Xxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
11. |
Xxxxxxxx Xxxxxxxx |
X | ||
|
12. |
Xxxxx Xxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
13. |
Xxxxxxxx Xxxxxxx |
Absenta | ||
|
14. |
Xxxxxx Xxxxxxxx |
X | ||
|
15. |
Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx |
X | ||
|
16. |
Xxxxxxx Xxxxxxxxxx-Xxxxx |
Absent | ||
|
17. |
MIROȘEANU LI VIU-ALEXANDRU |
X | ||
|
18. |
Xxxxxx Xxxxxx |
X | ||
|
19. |
Xxxxxxxx Xxxxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
20. |
Xxxxxxxxx Xxxxxxx |
X | ||
|
21. |
Xxxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
22. |
Xxxx X- Xxxx Xxxx |
X | ||
|
23. |
Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
TOTAL |
21 |
— |
— |
Cu 21 de voturi pentru, ordinea de zi a fost aprobată.
Dau cuvântul domnului președinte de ședință, pentru a stabili modalitatea de vot.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx- Xxxx - Doamnelor și domnilor consilieri, supun aprobării dumneavoastră propunerea de modalitate de vot - vot deschis, majoritate absolută.
Cine este pentru?
Este cineva împotrivă?
Se abține cineva?
Consilierii și-au exprimat votul după cum urmează:
|
Nr. crt. |
NUMELE ȘI PRENUMELE |
VOT | ||
|
PENTRU |
ÎMPOTRIVĂ |
ABȚINERI | ||
|
1. |
Xxxxxx Xxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
2. |
Xxxxx Xxxxxx |
X | ||
|
3. |
Xxxxxx Xxxx- Xxxx |
X | ||
|
4. |
Xxxxxx Xxxxxxxxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
5. |
Xxxxxxxxxx Xxxxx |
X | ||
|
6. |
Xxxxxxx Xxxxxxx |
X | ||
|
7. |
Xxxxx Xxxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
8. |
Xxxxxxx Xxxxxxx-Xxxxx |
X | ||
|
9. |
Xxxx Xxxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
10. |
Xxxx Xxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
11. |
Xxxxxxxx Xxxxxxxx |
X | ||
|
12. |
Xxxxx Xxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
13. |
Xxxxxxxx Xxxxxxx |
Absenta | ||
|
14. |
Xxxxxx Xxxxxxxx |
X | ||
|
15. |
Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx |
X | ||
|
16. |
Xxxxxxx Xxxxxxxxxx-Xxxxx |
Absent | ||
|
17. |
MIROȘEANU LI VIU-ALEXANDRU |
X | ||
|
18. |
Xxxxxx Xxxxxx |
X | ||
|
19. |
Xxxxxxxx Xxxxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
20. |
Xxxxxxxxx Xxxxxxx |
X | ||
|
21. |
Xxxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
22. |
Xxxx X- Xxxx Xxxx |
X | ||
|
23. |
Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
TOTAL |
21 |
— |
— |
Cu 21 de voturi pentru, modalitatea de vot a fost aprobată.
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx -Facem precizarea că există rapoartele compartimentelor de resort din cadrul aparatului de specialitate al primarului și avizele favorabile ale Comisiilor de specialitate, care v-au fost comunicate.
Există vreun conflict de interese, vreo incompatibilitate în legătură cu proiectele de pe ordinea de zi? Nu avem astfel de situații, dau cuvântul domnului președinte de ședință.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx- Xxxx -Mulțumesc, supun discuției punctul 1. al ordinii de zi și îl invit pe domnul consilier Candet, să prezinte expunerea de motive la proiectul de hotărâre privind stabilirea taxei de salubrizare pentru anul 2024 în U.A T. Municipiul Bacău, județul Bacău.
Inițiatori:- Consilierii locali: Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx, Xxxxxx Xxxx-Xxxx, Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx, Xxxx-Xxxx Xxxx, Xxxxxx Xxx-Xxxxxxx, Xxxxxxxx Xxxxx-Xxxxxxx, Xxxx Xxxxx-Xxxxxx și Xxxxxxxxx Xxxxxxx.
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu -Mulțumesc domnul președinte. E un proiect care a fost deja discutat și disputat, chiar aș putea spune destul de înflăcărat și de-o parte și de cealaltă. Fac mențiunea, că el este propunerea consilierilor Alianței Social Umaniste, parte din consilieri din Pro România și P.E.R. El este însușit și de domnul Botoi cum v-am spus mai devreme și de domnul Xxxxxxxxx Xxxxxx, care nu au putut din motive obiective ieri să-1 semneze, o să-l semneze astăzi, deci dumnealor fac parte din rândul consilierilor care au promovat acest proiect. Proiectul este făcut în concordanță cu principiile, care vizează recuperarea integrală de către operator, prin taxe de salubrizare sau prin subvenții de la bugetul de stat al costului de operare în mod integral, dar și cu principiul - menținerea echilibrului contractual între prestatori și beneficiarii acestui serviciu. Domniile voastre cunoașteți în esență acest proiect, în economia sa, nu o să-l mai citesc în totalitate, l-ați primit fiecare în parte pe mail, o să dau citire numai modalității de taxare si a taxelor stabilite, în mare. Astfel s-a stabilit cuantumul taxei de salubrizare la o sumă de 12 lei/persoană, pe lună, pentru persoanele fizice. Pentru persoanele juridice 720,40 lei pe tonă. De asemenea la punctul 11, sunt prevăzute scutiri la plata taxei de salubrizare pentru persoane fizice și juridice după cum urmează: a)- veteranii de război, văduve de război și văduve necăsătorite ale veteranilor de război; b)- persoane fizice, prevăzute la articolul (1) din Decretul Legii 118/1990 republicat; constituțiile sau unitățile care funcționează sub coordonarea Ministerului Educației și Cercetării Științifice sau Ministerului Tineretului și Sportului, cu excepția incintelor folosite pentru activități economice;
d)-Fundații înființate prin testament constituite conform legii cu scopul de a întreține și a ajuta instituții de cultură națională, precum și de a susține acțiuni cu caracter umanitar, social si cultural; 5 3
e)-Organizațiile care au ca unică activitatea acordarea gratuită de servicii sociale în unități specializate care asigură găzduire, îngrijire socială și medicală, asistență, ocrotire, activități de recuperare, reabilitare și reinserție socială pentru copil, familie, persoană cu handicap, persoană vârstnică precum și pentru alte persoane aflate în dificultate în condițiile legii;
f)- persoane cu handicap grav sau accentuat, persoane încadrate în gradul I de invaliditate și reprezentanți legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate.
La punctul 12, stimați colegi, am prevăzut și un ajutor care se acordă per persoană în valoare de 6 lei, pentru familiile și persoanele singure care au media veniturilor bănești nete lunare sub salariul minim brut pe țară garantat în plată pe membru de familie, în vederea plății serviciului de salubrizare. Cam astea sunt taxele care sunt avute și scutirile și ajutoarele care sunt avute în vedere de către prezentul proiect. Nu-1 mai... Alte amănunte nu mai dau citire din rațiuni care țin de economia timpului nostru. Am rugămintea și vă cer vot pentru acest proiect. Vă mulțumesc.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Domnule primar.
Domnul Primar Lucian-Daniel STANCIU-VIZITEU -Da, mulțumesc consilierilor inițiatori. Mă bucur că, chiar așa cum spunea domnul Candet, după discuții furtunoase, s-a ajuns la o variantă sper consensuală, va ieși în binele tuturor cetățenilor. Sper că până la finalul acestui an, să reușim să facem la fel cu cât mai multe ocazii. Susțin propunerea făcută și agreată de mare parte din liderii de grup. După finalizarea dezbaterilor aș vrea să fac un amendament pur tehnic, astfel încât declarația de impunere pentru persoanele fizice/juridice, personalul de specialitate să o poată adapta astfel încât să aplicăm standardul trecut în proiect, adică să putem aplica standardul. Doar să dăm voie personalului să ceară informațiile pentru aplicarea standardului, atâta tot. Ar fi prea complicat să generăm prin amendament, noi, câmpurile din acel tabel, doar pentru a pune declarația de impunere astfel în cât să putem colecta datele. Este o chestiune pur tehnică, de aplicare în fapt a hotărârii. Vă mulțumesc.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx -Discuții? Domnul Manolache, domnul Chirilescu apoi...
Domnul consilier Manolache - Si eu vreau să fiu scurt si la obiect. Vreau să mulțumesc consilierilor responsabili pentru munca depusă de la ultima ședință și până la convocarea ședinței de astăzi, c-am reușit pe lege să găsim o formulă corectă pentru a colecta taxa de salubritate în municipiul Bacău și am reușit totuși ca, de la propunerea domnului primar, pe persoană fizică, de la 14,69 lei să o coborâm la 12 lei pentru persoanele fizice, să menținem o încasare corectă de la operatorii economici de pe raza municipiului Bacău și cred că venim în sprijinul lor din acest punct de vedere, și nu în ultimul rând, să poată beneficia de subvenții de la bugetul local, decât persoanele care fac obiectul legii. Și cred că propunerea noastră de astăzi este o propunere echitabilă, rezonabilă, asumată, ca nici un cetățean din municipiul Bacău să nu sufere în urma operatorului de salubrizare prin serviciile care le sunt aduse. Vă mulțumesc încă odată celor care au lucrat pentru acest proiect de hotărâre și vă asigur că tot același grup responsabil a găsit soluția și de data aceasta. Vă mulțumesc.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Domnule Chirilescu...
Domnul consilier Chirilescu - Vă mulțumesc, domnule președinte. Și pe mine mă bucură faptul că s-a găsit un consens între consiliu, sau o parte din consiliu și domnul primar, în ceea ce privește cuantumul acestei taxe, dar înainte de a trece la vot aș dori să vă pun câteva întrebări, pentru a nu lăsa urme de suspiciune în ceea ce privește legalitatea, care ulterior să genereze vreo posibilitate de a fi atacată în instanță această hotărâre. înainte de a pune întrebările, totuși aș avea o scurtă observație. Regret totuși că convocarea acestei ședințe a fost făcută cu 35 minute înainte de ședința propriu-zisă, adică nu ne deosebim oarecum de practica domnului primar de până acum, nu cred că mai avem motive, cel puțin cei care au coinițiat, să-l criticăm pe domnul primar când face acest lucru, că practic s-a întâmplat și în cazul altora. N-am apucat să citesc proiectul, n-am avut cum să-1 citesc, pentru că l-am primit cam în jur de 25 de minute înainte de ședință pe mail și atunci aș vrea să vă întreb două, trei lucruri. Cu siguranță voi primi răspunsul pertinent și mergem mai departe, dar ca să fie lucrurile foarte clare, o să vreau să-l întreb pe domnul Candet de exemplu și pe domnul Manolache, dacă dorește să-mi răspundă în legătură cu faptul că există o diferență majoră între amendamentul propus ieri și cel de astăzi. Aș vrea să vă întreb, domnule Candet - ce s-a întâmplat cu scutirea taxei pentru copii, elevi și studenți, că era o propunere bună și că înțeleg că nu mai e, sau dacă nu mai e, să îmi spuneți de ce nu mai e?
Domnul consilier Huluță Ghiorghe - Ridicată de mine, domnul Chirilescu, am ridicat-o eu ieri, și eu voiam ....
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Domnul Huluță, o să vă dau cuvântul după aceea.
Domnul consilier Chirilescu - O să vorbiți după aceea, domnule Huluță, da? Deci, aceasta ar fi întrebarea, în legătură cu acest lucru, pentru că era o prevedere bună, zic eu, și aș vrea să-1 întreb pe domnul secretar următoarele: pentru a preveni, așa cum am spus, o situație de conflict de legalitate, aș vrea să vă întreb, domnule secretar, dacă proiectul de pe ordinea de zi a trecut prin dezbatere publică sau dacă e nevoie să treacă prin dezbatere publică, sau nu. Acesta este un aspect și aș vrea să vă întreb, care este prevederea legală, dacă puteți să-mi indicați exact din cod, sau să-mi dați articol, sau lege, care ne permite să adoptăm în ianuarie taxa. M-am uitat și eu în jur și cam toate U.A.T.-urile în decembrie au adoptat-o și aș vrea să-mi spuneți, că poate îmi scapă mie, care este prevederea legală care ne permite să adoptăm taxa de salubritate în ianuarie și dacă această taxă este o taxă specială sau nu. Eu cred că da, dar dumneavoastră puteți să-mi confirmați dacă este o taxă specială, taxa de salubritate. Repet, vă pun aceste întrebări ca să lămurim situația și să nu fie apoi discuții în legătură cu legalitatea acestei hotărâri, cu care sunt de acord, adică să fie lucrurile foarte clare. Acesta este un aspect. Și al doilea aspect, în legătură cu amendamentul pe care doream să-1 formulez, aș vrea să fac următoarele precizări. Așa cum am discutat la ultima ședință, consider că în municipiul Bacău există o inechitate în ceea ce privește unele servicii tarifate către persoane fizice care nu beneficiază de acele servicii. Sunt niște chestii pur logice, chiar invocate și de domnul primar, în ceea ce privește taxa de salubritate și serviciile de salubritate efective. Și aici mă refer la serviciile de deszăpezire, deratizare, dezinfecție , s.a.m.d., care sunt tarifate către persoanele fizice, care au domiciliul pe străzi private. Mă pregătisem să fac amendamentul, dar nu cred că o să treacă și atunci o să vă spun altceva. Am studiat puțin și eu, pe aceeași lege pe care ați studiat și dumneavoastră, domnule Candet și am identificat următorul pasaj: la capitolul 8, vorbim de codul fiscal, la capitolul 8 -taxe speciale, la art. 44, avem aliniatul 3 - “Taxele speciale se încasează numai de la persoanele fizice și juridice, (atenție), care beneficiază de serviciile oferite de instituția sau serviciul public de interes local, potrivit regulamentului de organizare și funcționare a acestora sau de la acele care sunt obligate potrivit legii să efectueze prestații ce intră în sfera de activitate al acestui tip de serviciu”. Deci, inclusiv codul fiscal interzice încasarea de sume pentru servicii de care nu beneficiază prestatorii. Deci, din punctul meu de vedere, dacă Primăria Bacău va încasa prin taxa de salubritate și bani pentru serviciile neprestate, acest lucru este ilegal și încă ar trebui reglat. V-am făcut această mențiune pentru că nu mai are rost să fac amendamentul, pur și simplu el este acoperit de lege, de codul fiscal. Deci, codul fiscal spune foarte clar că nu avem cum să tarifăm persoanele fizice pentru servicii de care nu beneficiază și pe care nu le prestăm pentru persoanele respective. Acum aștept răspuns din partea domnului Candet și din partea domnului secretar. Vă mulțumesc!
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Domnule secretar.
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx-Deci, prima întrebare se referea dacă acest proiect are dezbatere sau nu. Eu consider că acest proiect, de fapt este un proiect care a fost în transparență și în urma unor consultări între executivul primăriei și consilierii care au inițiat proiectul, n-au făcut decât să modifice în sensul celor discutate și stabilite, niște valori. Proiectul, în forma în care a ajuns astăzi în fața dumneavoastră, a fost în dezbatere publică. Ceea ce s-a modificat, s-au modificat acele praguri și valori care au fost și în discuție prin amendament. Dar forma acestui proiect a fost în dezbatere.
Domnul consilier Chirilescu- Deși este un alt inițiator. Deci, vorbim despre un alt proiect.
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx- Nu inițiatorul contează, ci contează forma.
Domnul consilier Chirilescu- Am înțeles, pentru mine e suficient acest răspuns, dar aș vrea să-mi răspundeți și la a doua întrebare, în legătura cu taxa de salubritate care este adoptată la finalul anului, versus, dacă putem din punct de vedere legal să o adoptăm în ianuarie și care este cadrul legal care ne oferă acest lucru, această posibilitate?
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx- Dar nu avem un cadru legal care să interzică acest lucru.
Domnul consilier Chirilescu- Am înțeles, bun, îmi este suficient. Domnule Candet, vă rog să îmi răspundeți în legătură cu amendamentul dumneavoastră care prevedea scutirea pentru copii, școlari și pentru studenți, de ce nu se mai regăsește, dacă puteți să-mi explicați.
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu -Dintr-un motiv foarte simplu, domnule Chirilescu. Impactul bugetar al acestei scutiri ar fi devastator asupra bugetului public, pentru că la momentul când s-a prezentat proiectul inițial de către domnul primar, ne-am bazat pe calculele făcute din expunerea de motive. Din nefericire, calculul a fost eronat, nu ne aparține această eroare, iar ieri când ne-am informat la Inspectoratul Școlar, am constatat că în realitate numărul elevilor si studentilor este mult mai mare decât l-am apreciat inițial și refăcând calculul în mod corect, am constatat că dacă s-ar fi adoptat în această formă, în mod evident ar fi depășit puterile bugetului local. Nu cred că ne dorim nici noi, nici dumneavoastră, treaba asta. Noi nu suntem puși aici ca să devalizăm bugetul local cu scutiri în scop electoral, ci noi suntem puși aici ca să încercăm să facem să meargă treburile astea, nu să se împiedice. Greșeala nu ne aparține nouă, din păcate, nu mă scuz în fata dumneavoastră cu chestia asta, cert este că s-au făcut calcule în mod corect, atât s-a putut. Dacă dumneavoastră aveți o altă idee, suntem gata să o ascultăm.
Domnul consilier Chirilescu- Eu vă mulțumesc, eu vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsul dumneavoastră.
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu - Cu privire la adoptarea acestei taxe, într-adevăr așa cum spune domnul secretar, ar fi trebuit o hotărâre să se dea până la sfârșitul anului trecut, nu s-a dat, suntem pe tărâm civil totuși, administrativ, dar totuși civil, unde ceea ce legea nu interzice, înseamnă că permite. Nu-i un motiv de nulitate că s-a dat o lună mai târziu această hotărâre. Și, de altfel, nu numai că nu-i un motiv de nelegalitate, dar dumneavoastră știți foarte bine că lucrurile în Primăria Bacău merg mai greu și aproape că e o normalitate să o dăm cu o lună mai târziu, să știți, nu-i nimic ne la locul lui în treaba asta. Dacă vă mai pot fi de folos cu ceva domnule Chirilescu, vă stau la dispoziție.
Domnul consilier Chirilescu-Domnule Candet să știți că eu vă mulțumesc pentru răspuns, este cel pe care îl așteptam. Atât vreau să vă mai întreb, din punct de vedere colegial, dacă vi se pare normal să convocăm ședința cu 35 de minute înainte, să citim pe drum documentul. Cred că puteam să o punem cu două, trei ore și atunci nu mai era nicio problemă.
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu - Tot colegial vă spun și eu că și proiectul si convocatorul au fost depuse de ieri, ca să fie bine.
Domnul consilier Chirilescu- Nu, nu a ajuns la consilieri, să știți că a fost transmis....
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- Da, dar asta nu e vina noastră, exact cum vă spuneam mai devreme, aparatul executiv al primăriei merge mai greu și asta noi nu putem să-1 accelerăm, orice am face. Vă spun sincer că și eu, la 10 azi dimineață m-am întrebat dacă e cazul să vin la ședință sau nu, că nu venise pe mail nimic.
Domnul consilier Chirilescu- Vă mulțumesc, domnule Candet.
Cât m-am întrebat eu, a apărut și convocatorul, asta e toată treaba.
Domnul consilier Chirilescu- Domnule Președinte, vă mulțumesc că m-ați lăsat să vorbesc.
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- V-ați lămurit, domnule Chirilescu, sau mai zic odată?
Domnul consilier Chirilescu- Domnule, e suficient și vă mulțumesc pentru....... Apreciez răspunsul sincer, îl apreciez.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Oricând, domnule Chirilescu. Domnul Huluță, vă rog.
Domnul consilier Huluță Ghiorghe - Am o întrebare față de domnul Secretar. Ați pățit ceva?
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx-Mă bucur că vă aud vorbind.
Domnul consilier Huluță Ghiorghe - Bravo! Ieri, după discuția domnului viceprimar Ghingheș, alaltăieri, da ...vizavi de ...da, că ieri s-a negociat, care a susținut că elevii nu trebuie scutiți, studenții nu, eu am făcut atunci un amendament, să fie incluși, elevii la scutire și studenții până la 24 de ani, considerând că trebuie să-i sprijinim. Să sprijinim aceste familii care-și trimit copii la școală. Pentru mine-i importantă școala. Eu aș vrea, sigur, nu voi vota împotriva acestui proiect pe care dumneavoastră l-ați transmis astăzi, pentru că n-aș vrea să întârziem cu această hotărâre, pentru că foarte mulți pensionari m-au întrebat, de ce nu pot plăti taxele și impozitele, pentru că ei sunt primii care se duc la Taxe și impozite pentru a-și lua grija de această obligație pe care ei o consideră a fi corectă, să fie plătită la început lunii ianuarie. Și le-am explicat că mai avem încă o taxă de votat și aceasta este taxa de salubritate. Voi vota acest proiect, e firesc. Pentru urgența asta, pe mine nu m-a deranjat, putea să mi-o trimită și cu un minut înainte, numai în minutul ăla să pot să ajung la ședință, că este important acest proiect, dar trebuie să vă asumați și faptul că am făcut o propunere și n-ați ținut cont de ea, vizavi de scutirea elevilor si studentilor. Vă mulțumesc.
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- Domnul Huluță, am explicat adineauri și nu mă dezic de faptul că impactul bugetar ar fi fost devastator. Sunt, cred că în jur de 32.000 de elevi și studenți, după socotelile noastre. Dacă dumneavoastră aveți o altă socoteală, un alt număr de elevi, ați determinat un impact mai mic sau care e impactul care l-ați determinat dumneavoastră vizavi de această scutire, eu sunt gata să discut, nu mă dau înapoi. La valorile care ne-au ieșit nouă ieri cu pixul în mână, nu poate fi suportată această scutire. Și nouă ne-ar fi plăcut să scutim, elevii, studenții, mă rog. Cu toate astea, eu vă rog să observați că noi am prevăzut în cadrul proiectului scutiri pentru persoanele pentru care legea prevede obligația de a aplica aceste scutiri. N-avem ce face, n-avem ce face. S-au scăzut deja prețurile pentru persoanele fizice, s-au scăzut prețurile pentru persoanele juridice. Totuși nu putem intra într-o sarabandă a scutirilor, a micșorărilor..s.a.m.d
Domnul consilier Huluță Ghiorghe - Am făcut scutirile pe spatele elevilor și a studentilor... domnul...
Domnul consilier Candet Gicu-Nucu- Nu, nu, pe spatele elevilor, am dat atât cât s-a putut, domnul Huluță, da. Mulțumesc.
Domnul președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Domnul Ghingheș.
Domnul viceprimar Ghingheș Cristian -Mulțumesc. Aș dori să punctez patru chestiuni, care sunt importante, referitoare la acest proiect propus, privind taxa de salubrizare pe anul 2024. în primul rând avem clar în hotărârea de consiliu local, chiar în dispozitivul ei, implementare sistemului ”plătește cât arunci”. Din această perspectivă, domnule primar, am rugămintea ca în bugetul pe anul 2024 să includeți sume privind implementarea sistemului "plătește cât arunci”, în funcție de frecvență. Așa cum va hotărî azi consiliul local.
-
2. Legat de subvenții, pentru elevi și studenți, așa cum am spus și ieri: din punctul meu de vedere, această subvenție nu numai că nu este oportună și nu este doar despre impactul asupra bugetului local, ci este în primul rând despre încălcarea din punctul meu de vedere, a unui principiu elementar în ceea ce privește gestionarea deșeurilor dintr-un oraș sau într-o comunitate. Poluatorul plătește. N-avem nicio prevedere legală și chiar am fost curios ieri să caut unde, în ce localități s-a mai propus această chestiune și există, și nu am găsit. De altfel, elevii și studenții, nu i-am auzit să ceară scutire pentru taxa de salubrizare, nu i-am auzit. în schimb, i-am auzit, cerând următorul lucru: și elevii și studenții, ca în fiecare clasă să aibă recipiente pentru colectarea selectivă, pentru că, să știți că elevii, copiii, studenții colectează selectiv mai mult decât adulții. Vin foarte tare din spate cu acest principiu și sunt dispuși să facă efort în acest sens și vor de exemplu și curățenie în jurul platformelor (apropo, de programul de spălare a recipientelor pe care nici astăzi nu l-am primit de la aparatul de specialitate). Deci, asta vor, nu vor subvenții. E foarte ușor să dai o subvenție în an electoral, dar indiferent ce administrație va fi, începând din anul 2025 e foarte greu să o iei înapoi și știm prea bine asta. Când dai o facilitate peste lege, este foarte greu să o iei înapoi pentru că totdeauna apare discuția populistă, politică. Și mă bucur că această propunere elimină subvenția propusă. Al treilea punct. începând de anul acesta, conform proiectului de hotărâre se schimbă modalitatea în care persoanele juridice vor plăti salubritatea în municipiul Bacău. Va fi în funcție de cantitatea de deșeuri pe care o produc și în acest sens consider că în aceste săptămâni trebuie informați absolut toți agenții comerciali, în ceea ce privește modificarea sistemului de taxare și ulterior, dacă nu trimit declarațiile, să fie controlați. Rog pe această cale Structura de Impozite, Taxe Locale, prin compartimentele de acolo, să facă demersuri pentru colectarea acestei taxe, pentru că altfel vom avea milioane de lei lipsă la bugetul local și mai ales vom avea agenți comerciali care nu plătesc pentru deșeurile pe care le produc. Și astăzi sunt foarte mulți, aruncând gunoiul la platformele publice, suportând persoanele fizice cantitatea de deșeuri prin costul de la bugetul local, că asta se întâmplă astăzi. Neîncheind contractele, foarte mulți agenți comerciali duc la platformele publice și plătește cetățeanul, persoană fizică prin bugetul local. Asta se va încheia anul acesta și sper să fie aplicată așa cum trebuie și cu asta închei numărul 4 legat de dezbaterea publică și felul în care a fost aprobată anul acesta taxa de salubrizare. Problema este așa cum am spus-o și ieri, este felul în care Administrația Publică Locală prin compartimentul de specialitate - Direcția Taxe și Impozite Locale, nu propune această taxă și nu o supune în dezbatere publică puțin mai devreme. Și am luat exemplu Orașului Târgu Ocna. Au putut să facă în octombrie-noiembrie. Hai, anul acesta, în 2024, în funcție de cum se desfășoară alegerile, ca în octombrie-noiembrie să fie supusă în dezbatere publică, să fie aprobată mai devreme. Să nu ne trezim așa cum bine a punctat domnul Chirilescu, pe 10 ianuarie, după 10 zile după startul anului, să o aprobăm și să ne întrebăm cum va... , și cetățenii să se întrebe cum va arăta taxa de salubritate. Căci, de altfel, versiunea cu care a intrat primarul ieri în consiliul local a fost rezultatul dezbaterii publice, pentru că, hai să ne amintim că prima versiunea a taxei arăta la modul 420 lei pe fiecare apartament, se modifica complet modul de calcul și am ajuns azi la această formulă propusă de 8 consilieri locali. Deci, asta vreau să subliniez, indiferent cine va fi primar după toamna anului 2024, hai să o propunem mai devreme, să avem timp și să o dezbatem și cu cetățenii dar și în consiliul local, dincolo de luptele politice din acest deliberativ. Asta am vrut să punctez. Mulțumesc.
Domnul președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Domnul Stoican.
Domnul consilier Stoican lulian-Vasile - Mulțumesc, domnul Președinte. As vrea să aduc în vedere un aspect care nu l-am găsit în acest proiect, vizavi de taxa pe care o plătește un agent comercial este la tonă, am înțeles. Sunt mulți agenți comerciali care au contracte deja încheiate cu societăți care preiau deșeurile selectiv. Aici vreau să se aibă în vedere aceste contracte și cantitatea pe care...
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx -Domnul Stoican, două momente. Din câte țin eu minte, poate mă-nșel, la ședința trecută v-ați declarat, că nu participați la dezbateri la 3 și 4. Unul din cele două proiecte la care ați spus că nu participați la dezbateri, a fost și acest proiect. Vă mențineți? Am întrebat la începutul ședinței.
Domnul consilier Stoican lulian-Vasile - Da, m-ați întrebat, da. Proiectul este inițiat și de alte persoane care nu sunt...
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx -Dar n-are legătură.. N-are legătură inițiatorul, are legătură obiectul.
Domnul consilier Stoican lulian-Vasile - E ok, nu sunt în conflict de interese.
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx -Bun, bun , ca să stau liniștit, nu de altceva.
Domnul consilier Gigi-Nucu Candet -păi cum, astăzi nu sunteți și alaltăieri erați, că eu nu înțeleg?
Domnul consilier Stoican lulian-Vasile - Da, da.
Domnul consilier Gigi-Nucu Candet - Da?
Domnul consilier Stoican lulian-Vasile - Da, astăzi se discută și se votează o taxă pur și simplu este...atunci a fost... Dar revin la subiect. Da, nu am găsit în acest proiect nimic care să prevadă lucrul acesta, ca agenții economici care au deja contracte încheiate cu societăți care preiau deșeurile selectiv, să fie cumva scăzută cantitatea respectivă de deșeu produs.
Din sală (nu se înțelege cine a intervenit) - Nu o declară.
Domnul consilier Stoican lulian-Vasile -Trebuie s-o declare, trebuie să apară, oricum au contract și convenții încheiate cu acești, nu știu cum să le spun, ca societăți comerciale care se ocupă cu lucrul ăsta și care pot dovedi în orice moment cantitatea pe care ei deja au predat-o și să nu mai fie o taxare suplimentară de primăria..., de Municipiul Bacău, practic.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Vă răspunde domnul primar.
Domnul Primar Lucian-Daniel STANCIU-VIZITEU — Da, vom clarifica și acest aspect domnule Stoican. Există o obligație de informare cu cine au contracte, dacă nu se suprapune cumva pe exclusivitatea atribuită SOMA prin contractul de salubrizare. Sunt și contracte care nu intră în această sferă, cum ar fi pentru deșeurile periculoase, cum ar fi la o clinică medicală unde au ace și alte lucruri, dar cu siguranță o companie nu va plăti de două ori același serviciu, asta clar. Revenind la ce a spus domnul consilier Ghingheș, într-adevăr va fi o provocare să aplicăm noul standard de lei pe tonă. Din acest motiv vă spuneam, trebuie să adaptăm declarația de impunere și aș ruga să deliberați următorul amendament: la articolul 2, o secundă să verific, unde se vorbește despre aducere la îndeplinire, la articolul 3 să se completeze cu noul aliniat cu următorul text “pentru ducerea la îndeplinirea prezentei hotărâri, Primarul Municipiului Bacău prin aparatul de specialitate va adapta declarația de impunere pentru persoane juridice astfel încât să poată aplica standardul prevăzut în hotărâre.” Ca să aplicăm standardul, avem nevoie să cerem firmelor niște informații, metri pătrați, număr de mese servite, conform standardului și prin acest amendament putem să adaptăm acel tabel, ca să putem colecta informațiile pentru aplicarea standardului prevăzut și obligatoriu prin hotărâre. Mulțumesc!
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - S-a înțeles amendamentul? Facem discuții la el? Dacă nu, îl votăm, apoi domnul Crețu vă...
Cine este pentru amendamentul domnului primar?
-Abțineri?
-împotrivă?
Consilierii și-au exprimat votul după cum urmează:
|
Nr. crt. |
NUMELE ȘI PRENUMELE |
VOT | ||
|
PENTRU |
ÎMPOTRIVĂ |
ABȚINERI | ||
|
1. |
Xxxxxx Xxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
2. |
Xxxxx Xxxxxx |
X | ||
|
3. |
Xxxxxx Xxxx- Xxxx |
X | ||
|
4. |
Xxxxxx Xxxxxxxxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
5. |
Xxxxxxxxxx Xxxxx |
X | ||
|
6. |
Xxxxxxx Xxxxxxx |
X | ||
|
7. |
Xxxxx Xxxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
8. |
Xxxxxxx Xxxxxxx-Xxxxx |
X | ||
|
9. |
Xxxx Xxxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
10. |
Xxxx Xxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
11. |
Xxxxxxxx Xxxxxxxx |
X | ||
|
12. |
Xxxxx Xxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
13. |
Xxxxxxxx Xxxxxxx |
Absenta | ||
|
14. |
Xxxxxx Xxxxxxxx |
X | ||
|
15. |
Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx |
X | ||
|
16. |
Xxxxxxx Xxxxxxxxxx-Xxxxx |
Absent | ||
|
17. |
Xxxxxxxxx Xxxxx- Xxxxxxxxx |
X | ||
|
18. |
Xxxxxx Xxxxxx |
X | ||
|
19. |
Xxxxxxxx Xxxxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
20. |
Xxxxxxxxx Xxxxxxx |
X | ||
|
21. |
Xxxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
22. |
Xxxx X- Xxxx Xxxx |
X | ||
|
23. |
Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx |
— | ||
|
TOTAL |
20 |
— |
— |
Cu 20 de voturi pentru, amendamentul domnului primar a fost adoptat.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - A fost aprobat amendamentul Domnului Primar cu 20 de voturi. Domnule Crețu.
Domnul consilier Crețu Cătălin-Bogdan - Domnule primar, de luni, din discuțiile pe care le-am avut cu diferite cunoștințe, și-au exprimat oarecum îngrijorarea vizavi de calitatea acestui serviciu și o întrebare pe care am tot primit-o în mod repetat a fost - la cine trebuie să se îndrepte cetățenii, cine face acel control al îndeplinirii acestui contract pe care îl are operatorul de salubritate și cine aplică sancțiuni la adresa lor, în situația în care se constată diferite nereguli. Asta în urma nenumăratelor situații în care cetățenii au zis: domnule, ok, înțeleg că aveți dezbateri intense vizavi de cost. Oamenii nu aveau o problemă cu costul, aveau o problemă cu calitatea serviciului în sine și lucrul acesta, dacă ne aducem aminte, nu este o chestie nouă în Bacău. Există multe nemulțumiri vizavi de această calitate care de multe ori lasă de dorit. Și întrebarea este, unde să se adreseze și cine este responsabil de acest control și sancționare? Mulțumesc.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Domnule primar.
Domnul Primar Lucian-Daniel STANCIU-VIZITEU - Contractul este încheiat între Agenția de Dezvoltare Intercomunitare de salubritate ADIS și operator CRAB. ADIS-ul prin aparatul de specialitate, ei monitorizează parametrii contractului de delegare, adică dacă respectă cauzele contractuale, (frecvență de ridicări, număr de ridicări, tarifare) toate prevederile contractuale. Pentru chestiuni punctuale care țin de încălcarea legislației de mediu( că cineva aruncă, că cineva nu respectă legislația de mediu), aici se pot adresa și Poliției Locale, unde avem un departament care aplică sancțiuni pe mediu. Pentru încălcarea prevederilor contractuale de către operator, ADIS este cel care, are abilitatea de a aplica sancțiunile contractuale. Pe încălcările de lege este Poliția Locală prin departamentul de mediu.
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan - Vă spun, v-am pus întrebarea asta pentru că de nenumărate ori cetățenii au făcut sesizări la Primărie, pentru că dânșii așa au considerat și nu au primit nici un răspuns, iar din păcate ADIS-u nu prea răspunde la solicitările cetățenilor, pentru că așa este obișnuit se pare, sau n-are nici o treabă cu interesul cetățeanului.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Vreți să luați cuvântul domnule Huluță? Nu, bun. Domnule Chirilescu, vă rog. Vă rog.
Domnul consilier Chirilescu - Foarte scurt. 10 secunde, încerc să mă încadrez. Aș vrea să pun o întrebare strict retorică, pentru viitorul primar. Oare cum va arăta taxa de salubritate la sfârșitul anului, după ce va trece această rundă de alegeri? Și atât vreau să spun.
Domnul Primar Lucian-Daniel STANCIU-VIZITEU - Vreți să vă răspund?
Domnul consilier Chirilescu - Sunteți optimist. Sunteți optimist, dar eu vă spun că am senzația că nu va fi la fel sau mai mică decât cea votată astăzi și cetățenii probabil vor înțelege. Mulțumesc.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Bun, mulțumesc. Dacă nu mai sunt.......Domnu Ghingheș.
Domnul viceprimar Ghingheș Cristian - Mă simt nevoit să iau cuvântul pentru că această temă a responsabilității felului în care se prestează serviciul este tratată deficitar din punctul meu de vedere la nivelul Primăriei și mă refer la următorul lucru. Eu am contractul în față și mă uit la art.7, care spune foarte clar că desfășurarea acestui contract privind colectarea și transportul deșeurilor nu este doar o chestiune între SOMA și ADIS, între cei doi semnatari, ci este o chestiune care ține și de responsabilitatea a ceea ce se numește aici delegatarului la art.7, delegatorul fiind noi, autoritatea locală, Municipiul Bacău. Și aici avem la d) să verifice periodic calitatea serviciului, îndeplinirea indicatorilor, menținerea echilibrului contractual, dar și să livreze informații ADIS-ului în ceea ce privește prestarea acestui serviciu. Deci municipalitatea, prin serviciul de Monitorizare și Coordonare ajutat de inspectorii zonali, 4 la număr, Poliția Locală care este în teritoriu zilnic, să semnaleze ADIS-ului, cum s-a întâmplat odată pentru că am făcut notă internă în acest sens, realizarea deficitară a serviciului și să aplice sancțiuni sau să spună - pentru asta nu-ți plătesc, pentru asta nu-ți plătesc, pentru ziua asta s-a întâmplat următorul lucru. Deci este responsabilitatea primăriei să urmărească felul cum se prestează contractul, că ADIS-ul nu are aparat de specialitate în fiecare localitate. în fiecare localitate există inspectori de zonă, cum sunt în municipiul Bacău și polițiști locali, care trebuie să trimită ADIS-ului problemele în ceea ce privește derularea contractului și probleme, nu se referă doar la ridicarea gunoiului, se referă la spălarea recipientelor, care nu prea se întâmplă, se referă la multe alte lucruri. Eu am contractul în față pentru că l-am studiat la data la care a intrat în vigoare, în august 2021. Ulterior mi-au fost luate atribuțiile, eram pregătiți să-l monitorizez întocmai. Vi-1 arăt, îl am notat frumos, atât cu pinpoint-uri, cu tot ce trebuie dar mi-au fost luate atribuțiile ulterior. Și acum, hai să fim serioși, monitorizarea acestui contract este deficitară la nivelul primăriei și e bună chestiunea ridicată de domnul Crețu, și mă aștept ca la nivelul aparatului de specialitate al primarului, prin Serviciul de Monitorizare - Coordonare, condus de doamna Xxxxxxx-Xxxxxxx și tot am spus asta, să-și facă treaba și să monitorizeze toate serviciile publice care sunt date în gestiune delegată: transport public, gestionarea deșeurilor, termia. Mulțumesc.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Domnule Candet?
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- Stimați colegi........
Doamna Consilier Dinu loana-Raluca- O rugăminte, îmi cer scuze domnul președinte, îmi cer scuze că intervin, eu o să trebuiască să cobor la Urgență. Cam cât mai durează dezbaterile ca să știu un pic cum să-mi gestionez timpul?
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - După domnul Candet nu mai este nimeni înscris la cuvânt și supunem la vot proiectul.
Doamna Consilier Dinu loana-Raluca- Adică aș vrea să particip la vot, dar nu sunt chiar stăpână pe timpul meu. Bine, mulțumesc.
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- Stimați colegi, asta voiam să spun și eu, vin în asentimentul doamnei doctor, că discuția de acum extrapolează. Sigur că modalitatea în care trebuie supravegheat acest contract este o modalitate susceptibilă de discuții. în general instituțiile care ar trebui să supravegheze operatorul, Garda de Mediu, Mediu, Apele Române, s.a.m.d. și chiar și Poliția Locală, sunt instituții care sunt în buzunarul PNL-ului. Poate că domnul Crețu știe lucrul ăsta. Personal, am o experiență foarte tristă cu aceste instituții, dar nu pentru asta sunt eu aici, ca să vă povestesc experiențele mele. Aș putea însă să vă spun că n-am întâlnit pe nimeni să fie mulțumit de activitatea acestor instituții. Mulțumesc, putem încheia.
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan - Domnu Candet, îmi cer scuze, dar m-am uitat acuma în buzunare și nu am nicio instituție.
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- în buzunarele PNL-ului domnul, nu a dumneavoastră.
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan - Păi sunt reprezentantul PNL-ului și în buzunarele noastre să știți că nu există.......
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- Dar nu sunt conduse de reprezentanți PNL? Garda, nu?
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan - E PNL?
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- Da. Ia dați o căutare, că sunteți cu telefonul în mână.
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan-Vreti să luăm și Inspectoratul Școlar, în buzunarele cui se află?
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- Dar are atribuții Inspectoratul Școlar pe linie de salubritate? Că nu știu.
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan- Nu, dar dacă tot discutăm de politizarea instituțiilor, haideți să discutăm deschis.
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- Dar eu nu am discutat de politizare domnule! Dumneavoastră ați ridicat problema, dumneavoastră ați început discuția, domnul Crețu.
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan- Dumneavoastră ați invocat că anumite instituții aparțin unui partid sau altuia.
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- Dumneavoastră ați spus că acest operator trebuie observat, trebuie observat de Gardă, să știți.
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan- Trebuie observată Garda, trebuie sesizată, dar până la sesizare cine trebuie s-o facă? Vreți să facem toate sesizările direct la Gardă? Cetățenii au întrebat....
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- Cine trebuie s-o facă, domnul Crețu?
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan- Cetățenii au întrebat...
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- Dar Garda trebuie bătută pe umăr, vedeți că s-a întâmplat ceva, sau intră în atribuțiile ei să verifice anumite aspecte?
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan- Eu sunt convins că desfășoară atribuții de control.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Domnul Diaconu. Domnul Diaconu ridicase mâna, apoi dumneavoastră.
Domnul Consilier Diaconu Eusebiu-Iancu- Da, domnul președinte, mulțumesc. Domnul Crețu, dar ce nemulțumiri? Că ați spus, domnule unde să se adreseze, contractul sau operatorul, care sunt nemulțumirile că n-ați spus una, o nemulțumire.
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan- Neridicarea gunoiului în mod repetat de la acele ghene de gunoi...(nu se înțelege)
Domnul Consilier Diaconu Eusebiu-Iancu- în mod repetat, adică cum? Nu se ridică? Știți că se ridică gunoiul în fiecare zi în Bacău? înseamnă că nu stați la Bacău.
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan- am să transmit...
Domnul Consilier Diaconu Eusebiu-Iancu- Transmiteți ce vreți dumneavoastră, da. Cu ghenele de gunoi... Deci, în fiecare zi gunoiul la Bacău se ridică, în fiecare zi de pe platformele publice, da? Și în zona de case, odată pe săptămână. Deci dumneavoastră ori nu stați la Bacău, ori nu aveți treabă cu administrația.
Domnul Consilier Crețu Cătălin-Bogdan- Gunoiul care este înafara pubelelor, despre ce-i vorba?
Domnul Consilier Diaconu Eusebiu-Iancu-Da, pai și care-i în afara îl ridică. Dacă-i gunoi menajer, dacă nu-i gunoi menajer și e reciclabil la fel... Sau îl ia în amestec. Nu mai .... Spuneți nemulțumirile. Gunoiul, la Bacău, dacă nu se ia pe o platformă gunoiul într-o zi... Numai pe 1 ianuarie nu s-a luat gunoiul la Bacău, ca să știți. Nu mai afirmați lucruri de genul ăsta.
Doamna Consilier Dinu loana-Raluca- Ieri în zona de case nu s-a ridicat gunoiul, nu doar pe 1.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Domnul Miroșeanu, apoi trecem la vot.
Domnului Viceprimar Liviu MIROȘEANU- Stimați colegi, eu am înțeles foarte clar că e vorba de acele sesizări pe care le fac cetățenii. Dar dacă cetățenii fac sesizări către Garda de Mediu și ea nu își face treaba este cu totul și cu totul altceva, dar eu nu am astfel de informații.
Domnul Consilier Candet Gicu-Nucu- eu am.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Mulțumesc, supunem la vot proiectul de hotărâre.
Domnul Secretar General al Municipiului Bacău Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx -Cine este pentru? Cu amendamentele aduse și aprobate.
Cine este pentru? Este cineva împotrivă? Se abține cineva?
Consilierii și-au exprimat votul după cum urmează:
|
Nr. crt. |
NUMELE ȘI PRENUMELE |
VOT | ||
|
PENTRU |
ÎMPOTRIVĂ |
ABȚINERI | ||
|
1. |
Xxxxxx Xxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
2. |
Xxxxx Xxxxxx |
X | ||
|
3. |
Xxxxxx Xxxx- Xxxx |
X | ||
|
4. |
Xxxxxx Xxxxxxxxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
5. |
Xxxxxxxxxx Xxxxx |
X | ||
|
6. |
Xxxxxxx Xxxxxxx |
X | ||
|
7. |
Xxxxx Xxxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
8. |
Xxxxxxx Xxxxxxx-Xxxxx |
X | ||
|
9. |
Xxxx Xxxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
10. |
Xxxx Xxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
11. |
Xxxxxxxx Xxxxxxxx |
X | ||
|
12. |
Xxxxx Xxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
13. |
Xxxxxxxx Xxxxxxx |
Absenta | ||
|
14. |
Xxxxxx Xxxxxxxx |
X | ||
|
15. |
Xxxxxxxxx Xxxxxxxxx |
X | ||
|
16. |
Xxxxxxx Xxxxxxxxxx-Xxxxx |
Absent | ||
|
17. |
MIROȘEANU LI VIU-ALEXANDRU |
X | ||
|
18. |
Xxxxxx Xxxxxx |
X | ||
|
19. |
Xxxxxxxx Xxxxx-Xxxxxxx |
X | ||
|
20. |
Xxxxxxxxx Xxxxxxx |
X | ||
|
21. |
Xxxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx |
Ieșit din sală | ||
|
22. |
Xxxx X- Xxxx Xxxx |
X | ||
|
23. |
Xxxxxx Xxxxxx-Xxxxxx |
X | ||
|
TOTAL |
20 |
— |
— |
Cu 20 de voturi pentru, s-a adoptat proiectul de hotărâre.
Domnul Președinte de ședință Xxxx Xxxx-Xxxx - Mulțumesc, ședința consiliului local a luat sfârsit. 5
Drept pentru care s-a încheiat procesul verbal, într-un exemplar.
SECRETARUL GENERAL AL MllN. BACĂU Xxxxxxx X- X Xxx IU PO
întocmit: Xxxxxx-Xxxxxxxx Xxxxxx
