Hotărârea nr. 290/2010

Hotararea Consiliului Local Nr. 290 privind aprobarea asocierii dintre Municipiul Bacau si S.C. Holzindustrie Schweighofer S.R.L. in vederea crearii unei societa ti mixte al carei principal obiect de activitate sa fie producerea energiei electrice din surse regenerabile.

HOTĂRÂRE

privind aprobarea asocierii dintre Municipiul Bacău și S.C. Holzindustrie Schweighofer S.R.L. in vederea creării unei societari mixte al cărei principal obiect de activitate sa fie producerea energiei electrice din surse regenerabile

Consiliul Local al Municipiului Bacău

Având în vedere :

  • - Prevederile art.l(l)(2), art.2 din Legea nr.31/1990, privind societățile comerciale cu modificările și completările ulterioare;

  • - Adresa nr.4151/16.08.2010 inaintata de SC CET SA Bacau, înregistrata la Primăria Bacau sub nr.37668/16.08.2010;

  • - Adresa nr.535/19.07.2010 inaintata de S.C. Holzindustrie Schweighofer S.R.L, înregistrata la Primăria Bacau sub nr.38095/20.08.2010;

  • -    Referatul nr.8085/25.08.2010 al Administratorului Public al Municipiului Bacau;

  • - Prevederile art. 47 și art. 117, lit ”a” din Legea nr. 215/2001 a administrației publice locale, republicată și actualizată;

  • -    Expunerea de motive a Primarului Municipiului Bacău;

în baza dispozițiilor art. 36(7) lit.”a” și ale art. 45(2)lit.(f) și (5) din Legea nr. 215/2001 a administrației publice locale, republicată și actualizata

HOTĂRĂȘTE:

Art.L - Se aprobă asocierea dintre Municipiul Bacău și S.C. Holzindustrie Schweighofer S.R.L. in vederea creării unei societari mixte al cărei principal obiect de activitate sa fie producerea energiei electrice din surse regenerabile.

Art.2.- (1) Se aprobă demararea tuturor procedurilor legale in vederea asocierii dintre Municipiul Bacău și S.C. Holzindustrie Schweighofer S.R.L. in vederea creării unei societari mixte, care va avea ca principal obiectiv, activitatea de realizare, gestionare si exploatare, pe principii economice, conform cadrului legal aplicabil, a unei noi capacitati de producere a energiei electrice din surse regenerabile.

Dimensionarea noii capacitati de producție se va realiza astfel incat sa se promoveze potențialul de cogenerare de inalta eficienta.

  • (2)    Se aprobă inițierea tuturor procedurilor legale privind evaluarea aportului acționarilor la constituirea capitalului subscris, in vederea infiintarii noii societari.

  • (3)    Societatea comerciala ce va fi infiintata, se va organiza și va funcționa ca persoană juridică română.

Art.3. - (1) Se aproba ca participatia municipiului Bacau la capitalul noii societari, sa fie reprezentata de terenul pe care se va amplasa noua centrala, aflat pe platforma SC CET SA Bacau.

  • (2)    Se aproba ca pentru determinarea valorii terenului pe care se va amplasa noua centrala, sa fie întocmit un raport de expertiza, care sa stabilească valoarea acestuia, ținând cont ca terenul in analiza va participa la obținerea de venituri din exploatarea unei investitii in energie verde si faptul ca este bine poziționat fata de rețelele de transport, este echipat cu toate utilitățile tehnico-edilitare si are o structura geotehnica potrivita pentru amplasarea unor construcții si instalatii industriale.

Art.4. - (1) Se aproba ca noua investiție sa fie in intregime finanțata de către S.C. Holzindustrie Schweighofer S.R.L.

  • (2)    Pe toata durata de viata a investiției realizate, societatea comerciala nou

creata nu va putea sa-si schimbe obiectul de activitate si va desfasura activitati numai in scopul pentru care a fost creata.

  • (3)    In cazul in care S.C. Holzindustrie Schweighofer S.R.L. va decide unilateral

retragerea din actionariatul noii societăți comerciale, investiția consumata pana in acel moment ramane ca participare la realizarea proiectului respectiv, municipalitatea neavand nici o obligație de retumare a valorii investiției respective.

Art.5 - Se mandateaza Primarul Municipiului Bacau - Xxxxx Xxxxxxxxxx, sa semneze in numele si pentru municipiul Bacau orice acte, documente, notificări sau cereri a căror semnare poate deveni necesara in legătură cu aducerea la îndeplinire a prezentei hotarari.

Art.6. Hotărârea va fi comunicată Administratorului Public al Municipiului Bacău, Direcției Economice, Direcției Tehnice, Serviciul de Implementare Programe, Direcției Juridice și AcLțieTpoeală și S.C. Holzindustrie Schweighofer S.R.L.

IDINȚĂ Lqrea


CONTRASEMNEAZĂ, SECRETARUL MUNICIPIULUI BACĂU

Xxxxxxx-Xxxxxx Xxxxxxxx

NR. 290

DIN 31.08.2010

O P . C F /R T./ Ex l/Ds.I-A-4