Hotărârea nr. 282/2010
privind constituirea echipei de coordonare a lucrărilor aferente pistei de canotaj, din municipiul Arad, zona AlfaH O T Ă R Â R E A nr.282 din 5 noiembrie 2010 privind constituirea echipei de coordonare a lucrărilor aferente pistei de canotaj, din municipiul Arad, zona Alfa
Consiliul Local al Municipiului Arad,
Având în vedere:
-inițiativa Primarului Municipiului Arad, exprimată în expunerea de motive înregistrată cu nr.59372/07.10.2010;
-raportul Serviciului Administrare Patrimoniu din cadrul Direcției Patrimoniu a Primăriei Municipiului Arad, înregistrat cu nr.58970/M3/06.10.2010;
-prevederile Cap.6, art.11 (6) din Acordul aprobat prin Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Arad, nr.242/2009;
-rapoartele comisiilor de specialitate ale Consiliului Local al Municipiului Arad;
-adoptarea hotărârii cu 17 voturi pentru și 3 abțineri (dl.Melinte, dl.Cristea, dl.Săplăcan), (20 prezenți din totalul de 23);
În temeiul prevederile art.36 alin.(2), lit.„c”, alin.(4), lit.„a”, alin.(5), lit.„a”, art.45 și art.123, alin.(1) din Legea nr.215/2001 privind administrația publică locală, republicată, cu modificările și completările ulterioare,
H O T Ă R Ă Ș T E
Art.1.Se aprobă constituirea Echipei de coordonare în vederea realizării pistei de canotaj în municipiul Arad, în următoarea componență:
Dl. Xxxx Xxxxxx - consilier local - comisia de urbanism, protecția mediului, turism
Dl. Xxxxxx Xxxxxx - consilier local - comisia de urbanism, protecția mediului, turism
D-na Xxxxxxx Xxxxxx - viceprimar - comisia de urbanism, protecția mediului, turism
Dl. Xxxxxx Xxxxx- consilier local - comisia de buget-finanțe
Dl. Xxxxxxx Xxxxxx - consilier local - comisia de buget-finanțe
Dl. Xxxxxxxxxxx Xxxxxx - director adjunct - Direcția Patrimoniu
Dl. Xxxxxx Xxxxxxxx - șef serviciu - Coordonare, Control
Dl..Xxxxxxxxxx Xxxxx - șef serviciu Baze Sportive
Dl. Xxxx Xxxxx - inspector de zonă - Serviciul Construcții și Urbanism
D-na Xxxxxx Xxxxxxxxx - Inspector Baze Sportive - secretar echipă
Art.2.Prezenta hotărâre se duce la îndeplinire de persoanele nominalizate și se comunică celor interesați de către Serviciul Administrație Publică Locală.
PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ Xxxxxx Xxxxx
X X X X X X X X Xxxxxxxx Xxxxxxxxxx
cod:PMA- S1-02
Red/Dact IF/IF Verif. SL
1 ex. Serviciul Administrare Patrimoniu
1 ex.Instituția Prefectului-Județul Arad
1 ex..Dosar ședința CLMA 5.11.2010
ROMÂNIA
JUDEȚUL ARAD
MUNICIPIUL ARAD
CONSILIUL LOCAL
PROIECT
Avizat:
Secretar
Nr.275 din 08.10.2010 Xxxxxxxx Xxxxxxxxxx
H O T Ă R Â R E A nr.
din __.__.2010 privind constituirea echipei de coordonare a lucrărilor aferente pistei de canotaj, din municipiul Arad, zona Alfa
Consiliul Local al Municipiului Arad,
Având în vedere:
-inițiativa Primarului Municipiului Arad, exprimată în expunerea de motive înregistrată cu nr.59372/07.10.2010;
-raportul Serviciului Administrare Patrimoniu din cadrul Direcției Patrimoniu a Primăriei Municipiului Arad, înregistrat cu nr.58970/M3/06.10.2010;
-prevederile Cap. 6, art. 11 (6) din Acordul aprobat prin Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Arad, nr. 242/2009;
- rapoartele comisiilor de specialitate ale Consiliului local;
În temeiul prevederile art. 36 alin. (2), lit. „c”, alin (4), lit. „a”, alin. (5), lit. „a”, art. 45 și art. 123, alin. (1) din Legea nr. 215/2001 privind administrația publică locală, republicată, cu modificările și completările ulterioare,
H O T Ă R Ă Ș T E
Art. 1. Se aprobă constituirea Echipei de coordonare în vederea realizării pistei de canotaj în municipiul Arad, în următoarea componență:
Dl. Xxxx Xxxxxx - consilier local - comisia de urbanism, protecția mediului, turism
Dl. Xxxxxx Xxxxxx - consilier local - comisia de urbanism, protecția mediului, turism
D-na Xxxxxxx Xxxxxx - viceprimar - comisia de urbanism, protecția mediului, turism
Dl. Xxxxxx Xxxxx- consilier local - comisia de buget-finanțe
Dl. Xxxxxxx Xxxxxx - consilier local - comisia de buget-finanțe
Dl. Xxxxxxxxxxx Xxxxxx - director adjunct - Direcția Patrimoniu
Dl. Xxxxxx Xxxxxxxx - șef serviciu - Coordonare, Control
Dl..Xxxxxxxxxx Xxxxx - șef serviciu Baze Sportive
Dl. Xxxx Xxxxx - inspector de zonă - Serviciul Construcții și Urbanism
D-na Xxxxxx Xxxxxxxxx - Inspector Baze Sportive - secretar echipă
Art.2. Prezenta hotărâre se duce la îndeplinire de persoanele nominalizate și se comunică celor interesați de către Serviciului Administrație Publică Locală.
PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ SECRETAR
Cod:PMA-S1-01
PRIMĂRIA MUNICIPIULUI ARAD
Nr_______/__________
Expunere de motive
Având în vedere prevederile din Acordul de colaborare cu constructorul autostrăzii -„PORR Technobau und Umwelt AG Viena”- aprobat prin HCLMA nr. 242/2009, pentru realizarea unei piste de canotaj în municipiul Arad, necesitatea coordonării acțiunilor pentru realizarea acesteia, dar și impedimentele apărute de la adoptarea hotărârii și până în prezent, propun ca echipa de coordonare a acestui proiect să fie formată din specialiști ai aparatului propriu al Primăriei Municipiului Arad, dar și din consilieri locali, membrii ai comisiilor de urbanism, protecția mediului, turism și ai comisiei de buget finanțe.
PRIMAR
Gheorghe Falcă
PRIMĂRIA MUNICIPIULUI ARAD DIRECȚIA PATRIMONIU Serviciul Administrare Patrimoniu Nr./M3/
-
- PRIMARUL MUNICIPIULUI ARAD
-
- CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI ARAD
RAPORT
Cu privire la realizarea pistei de canotaj în zona Alfa
Prin Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 242/2009 s-a aprobat colaborarea Municipiului Arad cu constructorul autostrăzii „PORR Technobau und Umwelt AG Viena” pe porțiunea care reprezintă centura vestică a municipiului.
În cadrul acestui acord s-au stabilit obligații reciproce , astfel ca în final municipiul Arad sa preia o pistă de canotaj de categoria A și zona aferentă să fie amenajată.
- I.1. Municipiul Arad avea obligații de a asigura consultanță de câte ori este necesar și colaborarea cu instituții pentru realizarea obiectivelor comune.
De la data semnării până în prezent cele de mai sus au fost respectate de administrația locală,după cum urmează:
La solicitarea, scrisă sau verbală, s-au asigurat informațiile și documentele necesare pentru: - ENEL SA - în vederea amenajării organizării de șantier;
-
- pentru reamplasare post trafo - Cl. Bodrogului - din cauza rețelelor subterane inclusiv rețele de comunicații speciale ale Aeroportului Arad;
-
- Asigurarea terenului de 15.000 mp pentru depozitare provizorie a stratului vegetal decapat de pe traseul autostrăzii (Contract de închiriere nr. 1/02.09.2010)
I.2. Ceea ce nu s-a realizat până în prezent a fost punerea la dispoziția PORR Technobau und Umwelt AG a terenului liber de sarcini, întrucât ulterior hotărârii și semnării acordului s-a descoperit că ANRM a concesionat către SC „Constar” SA o parte din zona pistei, pentru balastieră.
În vederea rezolvării acestei probleme, s-a contactat SC Constar SA, care de peste 3 ani nu mai avea nici o activitate în zonă și au fost puși în legătură cu constructorul autostrăzii, dar nu s-a ajuns la vreo înțelegere.
Având în vedere faptul că terenul este în intravilanul municipiului Arad, și în proprietatea privată a orașului considerăm că deși această exploatare la data aprobării se considera legală (art. 6 din Legea minelor nr. 61/1998 - abrogată) acest articol încălca Legea administrației publice de la acea dată - Legea nr. 69/1991 cu privire la autonomia locală
Art. 1
-
(1) Administrația publică în unitățile administrativ-teritoriale se întemeiază pe principiile autonomiei locale, descentralizării serviciilor publice, eligibilității autorităților administrației publice locale, legalității și consultării cetățenilor în problemele locale de interes deosebit.
-
(2) Autonomia locală este administrativă și se exercită numai în cadrul legii.
-
(3) Autonomia locală privește organizarea și funcționarea administrației publice locale și reprezintă dreptul și capacitatea efectivă a autorităților administrației publice locale de a rezolva și de a gestiona, în nume propriu și sub responsabilitatea lor, o parte importantă a treburilor publice, în interesul colectivităților locale pe care le reprezintă. Prin colectivitate locală se înțelege totalitatea cetățenilor din unitatea administrativ-teritorială.
Art 20 - atribuțiile consiliului local
g) administrează domeniul public și privat al comunei ori al orașului...
De asemenea SC „Constar” SA avea obligația, atât în virtutea legii vechi cât și a celei noi de a solicita clarificarea juridică a accesului la exploatare și plata unei sulte către municipiu pentru terenul unde a efectuat activitățile miniere, ceea ce nu s-a întâmplat de peste 10 ani:
Legea 61/1998 - abrogată
ART. 6 (1) Accesul la terenurile necesare efectuării activităților miniere se face în condițiile legii, prin:
-
a) vânzare-cumpărare a terenurilor și, după caz, a construcțiilor situate pe acestea, prin acte legale, la prețul convenit între părți;
-
b) schimbul de terenuri, însoțit de strămutarea proprietarului afectat și de reconstrucția clădirilor pe terenul nou acordat, pe cheltuiala titularului care beneficiază de terenul eliberat;
-
c) închirierea terenului pe durată determinată, cu stabilirea uzufructului, pe bază de contracte încheiate între părți;
-
d) exproprierea pentru cauză de utilitate publică, în condițiile legii;
-
e) concesionarea terenurilor proprietate publică;
-
f) asocierea dintre proprietarul terenului și titularul de licență, prin aport la capitalul social, cu contravaloarea terenului;
-
g) alte proceduri prevăzute de lege.
-
(2) Asupra terenurilor necesare activităților miniere ce se realizează în afara perimetrului de exploatare, precum și asupra terenurilor necesare lucrărilor de explorare și oricăror alte activități pe care acestea le implică se instituie, în favoarea titularului, un drept de servitute legală, după caz.
-
(3) Exercitarea dreptului de servitute legală stabilit la alin. (2) se face contra plății unei rente anuale către proprietarii terenurilor afectate de acesta.
-
(4) Durata servituții legale este cea a activităților miniere, iar terenurile care urmează a fi afectate vor fi determinate, în ceea ce privește suprafețele și proprietarii, după principiul celei mai mici atingeri posibile aduse dreptului de proprietate.
-
(5) Accesul la terenurile afectate de servitutea legală se stabilește prin negocieri între titularul activității miniere și proprietarii terenurilor, cu respectarea principiului egalității de tratament și al echității.
-
(6) Orice neînțelegeri între titularii activităților miniere și proprietarii terenurilor se soluționează de către instanțele judecătorești competente, potrivit legii.
-
(7) În cazul vânzării bunurilor expropriate în condițiile alin. (1) lit. d), foștii proprietari sau, după caz, succesorii lor au drept de preempțiune, în care scop vor fi înștiințați despre condițiile vânzării, pe cale administrativă și prin publicitate.
-
(8) Accesul la terenurile pe care sunt amplasate monumente istorice, culturale, religioase, situri arheologice de interes deosebit și rezervații naturale se face cu avizul organelor în drept.
LEGE Nr. 85 din 18 martie 2003
Legea minelor - în vigoare
ART. 6
Dreptul de folosință a terenurilor necesare efectuării activităților miniere din perimetrul de explorare/exploatare se dobândește, în condițiile legii, prin:
-
a) vânzarea-cumpărarea terenurilor și, după caz, a construcțiilor situate pe acestea, la prețul convenit între părți;
-
b) schimbul de terenuri, însoțit de strămutarea proprietarului afectat și de reconstrucția clădirilor pe terenul nou-acordat, pe cheltuiala titularului care beneficiază de terenul eliberat, conform convenției încheiate între părți;
-
c) închirierea terenului pe durată determinată, pe bază de contracte încheiate între părți;
-
d) exproprierea pentru cauză de utilitate publică, în condițiile legii;
-
e) concesionarea terenurilor;
-
f) asocierea dintre proprietarul terenului și titularul de licență;
-
g) alte proceduri prevăzute de lege.
ART. 7
-
(1) Asupra terenurilor necesare accesului în perimetrele de exploatare sau explorare și oricăror alte activități pe care acestea le implică se instituie în favoarea titularului un drept de servitute legală de trecere.
-
(2) Exercitarea dreptului de servitute legală de trecere, stabilit potrivit alin. (1), se face contra plății unei rente anuale către proprietarii terenurilor afectate de aceasta, pe baza convenției încheiate între părți cu respectarea prevederilor legale, în termen de 60 de zile de la comunicarea către proprietarii de terenuri a unei notificări scrise din partea titularilor de licențe și/sau permise.
-
(3) În cazul în care părțile nu ajung la un acord de voință în termenul prevăzut la alin. (2), stabilirea cuantumului rentei se va face de către instanță, în condițiile legii.
-
(4) Durata servituții legale este cea a activităților miniere, iar terenurile care urmează a fi afectate vor fi determinate, în ceea ce privește suprafețele și proprietarii, după principiul celei mai mici atingeri posibile aduse dreptului de proprietate.
ART. 8
-
(1) Accesul la terenurile afectate de servitutea legală se stabilește prin negocieri între titularul activității miniere și proprietarii terenurilor, cu respectarea principiului egalității de tratament și al echității.
-
(2) Orice neînțelegeri între titularii care desfășoară activități miniere și proprietarii terenurilor se soluționează de către instanțele judecătorești competente, potrivit legii. Soluționarea unor astfel de cauze se va face de către instanțele competente în regim de urgență.
Precizăm că ANRM nu s-a achitat nici măcar de obligațiile legale prevăzute de Legea minelor de-a aduce la cunoștința autorității locale despre existența acestei concesiuni - obligație intrată în vigoare cu Legea nr. 85/2003.
ART. 41
-
(1) Autoritatea competentă va informa în scris, în termen de 10 zile de la data intrării în vigoare a licențelor de exploatare, consiliile județene, consiliile locale și prefecturile județene în raza cărora se află perimetrele concesionate despre activitățile miniere și perimetrele concesionate prin aceste licențe.
-
(2) În termen de 90 de zile de la primirea informării prevăzute la alin. (1), consiliile județene și consiliile locale vor modifica și/sau vor actualiza planurile de amenajare a teritoriului și planurile urbanistice generale existente, pentru a permite executarea tuturor operațiunilor necesare desfășurării activităților miniere concesionate.
Având în vedere cele de mai sus, Primarul municipiului Arad s-a adresat ANRM pentru eliberarea amplasamentului pistei de canotaj de licența de concesiune (adresa nr. 45632/2010 anexată), la care agenția a răspuns prin adresa nr. 53110/2010 - anexată, iar ca urmare a solicitării s-a transmis și proiectul pistei în coordonate Stereo 70.
Tot referitor la amplasamentul pistei, CLMA prin Hotărârea - ultimă - nr. 11927.05.2010 a solicitat MApN transferul din proprietatea publică a statului în proprietatea publică a municipiului a terenului neafectat de autostradă din fostul poligon militar Ceala, transfer care nu s-a realizat până în prezent.
Cele de mai sus au fost prezentate în ceea ce privește obligațiile municipiului Arad.
II. În ceea ce privesc obligațiile Technobau und Umwelt AG Viena pentru realizarea obiectivelor societatea a procedat la dezafectarea parțială a rampei de gunoi din zonă, a colectat și concasat resturile de betoane din zona, aceasta fiind folosite la traseul autostrăzii, a împrejmuit zona, în principiu, a ameliorat perimetrul din punct de vedere al mediului.
Cât privește realizarea celorlalte obiective stabilite în „Acord”, au contactat un proiectant, respectiv SC „Proiect” SA, există o documentație pentru „Amenajare pistă canotaj - Etapa I -Lucrări de terasamente - Documentație autorizată , pentru care s-a emis DECIZIA ETAPEI DE ÎNCADRARE Nr. 12067/27.09.2010 a Agenției pentru Protecția Mediului Arad, condiționată de obținerea avizului și acordului de la Apele Române, precum și de la ANRM.
Toate cele de mai sus reprezintă, doar parțial, impedimente în realizarea acestui obiectiv.
Concluzii:
-
- este obligatoriu și necesar, conform Cap. 6, art. 11 (6) din Acord, numirea coordonatorilor proiectului de către ambii parteneri, deoarece în prezent proiectul nu este coordonat unitar, fiind greu de a se urmări acțiunile necesare pentru realizarea lui.
-
- Ar fi necesare promovarea unor acțiuni care să reglementeze modul discreționar de a interveni al AMRM asupra intravilanelor localităților, de a dispune peste autoritățile locale de direcțiile de dezvoltare urbanistică a intravilanelor;
-
- Obligatoriu este necesar a se acționa, chiar și în instanță, pentru desființarea parțială/totală a concesiunii din anul 2000 obținută de SC CONsTaR SA,’transmisă la SC REDYMIX ROMANIA SrL, întrucât nu au fost respectate prevederile legale, mai mult agenția se prevalează de un aviz al unui funcționar din anul 2005, ori chiar și o agenție guvernamentală are obligația de a respecta legislația României, respectiv de a cunoaște faptul că acordarea unui drept de folosință a fost și este atribuție exclusivă a consiliului local;
-
- Demararea unor acțiuni pentru recuperarea prejudiciului produs de neplata taxelor pe perioada concesiunii, de către SC CONSTAR SA/actual SC REDYMIX ROMANIA SRL;
În urma discuțiilor cu Dl. Primar, se propune ca în echipa de coordonare, să se includă consilierii municipali - membrii Comisiilor de urbanism și buget finanțe și funcționari publici după cum urmează:
-
- Director executiv adjunct - Direcția Patrimoniu - coordonator al tuturor acțiunilor echipei pentru realizarea obiectivelor și care în termen de 15 zile de la emiterea hotărârii, împreună cu ceilalți membrii va stabili sarcinile și atribuțiile fiecărui membru
-
- Șef serviciu Baze sportive
-
- Inspector de zonă - Serviciul Construcții și Urbanism
-
- Șef Serviciu - Coordonare, Control
-
- Inspector Baze Sportive - secretar
Operațiunile administrative privind identificări de terenuri, promovarea unor hotărâri de consiliu necesare, preluarea sau predarea unor terenuri se vor face în continuare de Serviciul Administrare Patrimoniu din cadrul Direcției Tehnice, care, în acest domeniu, va asigura consultanță echipei de câte ori este necesar. De asemenea se vor preda secretarului echipei de coordonare toate documentele emise până în prezent.
Prezenta informare s-a întocmit pentru respectarea Art. 11.6, urmând ca în viitor, trimestrial, coordonatorii numiți să se achite de această atribuție.
Considerăm că prezenta informare constituie descărcarea de atribuții, privind urmărirea realizării acestui obiectiv de către Serviciului Administrare Patrimoniu.
DIRECTOR, Ing. Xxxx Xxxxx
ȘEF SERVICIU Ing. Xxxxxxx Xxxx
