Hotărârea nr. 343/2009

privind avizarea studiului de oportunitate referitor la emiterea unui Certificat de urbanism de întocmire a Planului Urbanistic Zonal în vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P +M, beneficiar Xxxxxx Xxxxxx, str. Remus nr.63

ROMÂNIA

JUDEȚUL ARAD

MUNICIPIUL ARAD CONSILIUL LOCAL

H O T Ă R Â R E A nr.343

din 30 septembrie 2009

privind avizarea studiului de oportunitate referitor la emiterea unui Certificat de urbanism de întocmire a Planului Urbanistic Zonal în vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P +M, beneficiar Xxxxxx Xxxxxx, str. Remus nr.63

Consiliul Local al Municipiului Arad,

Având în vedere:

-inițiativa Primarului Municipiului Arad, exprimată prin expunerea de motive nr. ad. 51226/2009;

-raportul nr. ad. 51226/2009 al Arhitectului-Șef - Serviciul Construcții și Urbanism, prin care se propune emiterea unui Certificat de urbanism de întocmire a Planului Urbanistic Zonal în vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P+M, beneficiar Xxxxxx Xxxxxx, str.Remus nr.63;

-rapoartele comisiilor de specialitate ale Consiliului Local al Municipiului Arad;

-prevederile art.2 din Legea nr.50/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare, precum și Ghidul privind metodologia de elaborare și conținutul cadru al Planului Urbanistic Zonal, indicativ G.M. 010 - 2000 ; ’

-dispozițiile art.31 și art.32 din Legea nr.350/2001 privind amenajarea teritoriului și urbanismul, cu modificările și completările ulterioare;

În temeiul drepturilor conferite prin art.36 alin. (5), lit. „c” și art.45 din Legea nr.215/2001 a administrației publice locale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, adoptă prezenta

H O T Ă R Â R E

Art.l.Se avizează studiul de oportunitate privind emiterea unui Certificat de urbanism de întocmire a Planului Urbanistic Zonal în vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P+M, beneficiar Xxxxxx Xxxxxx, str. Remus nr.63, înscris în C.F. nr.301874, cad. 1547/b.l.b, 1548/b.l.b, conform anexei care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

Art.2.Prezenta hotărâre se va duce la îndeplinire de către Arhitectul-Șef și se va comunica celor interesați de către Serviciul Administrație Publică Locală.

PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ                  S E C R E T A R

Xxxxxx Xxxxx                          Xxxxx Xxxx

Red/Dact BML/BML Verif. SL

1 ex. Serviciul Construcții și Urbanism

1 ex.Instituția Prefectului-Județul Arad

1 ex..Dosar ședința CLMA 30.09.2009

Anexa la Hotărârea nr.343/30.09.2009 a Consiliului Local al Municipiului Arad

STUDIUL DE OPORTUNITATE

pentru emiterea unui certificat de urbanism în vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P +M, pe strada Remus nr.63, din municipiul Arad, beneficiar Xxxxxx Xxxxxx

Prin cererea nr.51226 din 02.09.2009, s-a solicitat emiterea unui certificat de urbanism în vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P +M, pe strada Remus nr.63, înscris în CF nr.301874, Arad, cad. 1547/b.l.b, 1548/b.l.b.

Imobilul se află în U.T.R. nr.7 - LMu 7c - subzona predominant rezidențială cu clădiri de tip urban, zona propusă - având interdicție temporară de construire până la elaborarea unei documentații de urbanism.

Funcțiunea dominantă a zonei este de locuire, iar ca funcțiune complementară, spații comerciale și prestări servicii.

Suprafața terenului este de 514,00 mp.

P.OT. maxim 40%, C.U.T. maxim 0.95, înălțimea la coamă maxim de 7.00 m

Întrucât prin cererea solicitată nu se aduc modificări funcționale, nu presupune modificări sau reglementări noi de interes public, propunem întocmirea unei documentații de urbanism doar pe parcela în cauză cu integrarea în ansamblul subzonei, vecinătăți - stânga, dreapta, spate, fronturi stradale învecinate și aprobarea acesteia ulterior de către Consiliul Local al Municipiului Arad, conform prevederilor legale. Documentația ce se va întocmi va stabili indicii urbanistici privind edificarea noii construcții, cu respectarea prevederilor H.G.R. nr.525/1996, codului civil și metodologiei de elaborare și conținutului-cadru al Planului Urbanistic Zonal G.M.010/2000, Legii nr.350/2001, cu modificările și completările ulterioare.

Au fost stabilite următoarele avize: CAA, PSI.

S E C R E T A R

Xxxxx Xxxx


PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ Xxxxxx Xxxxx

ROMÂNIA

Proiect


AVIZAT SECRETAR

Cons.jrwDoina Paul


JUDEȚUL ARAD

MUNICIPIUL ARAD

CONSILIUL LOCAL

HOTĂRÂREA Nr.

Din                   2009

Privind avizarea studiului de oportunitate referitor la emiterea unui Certificat de urbanism de întocmire a Planului Urbanistic Zonal în vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P +M, beneficiar Xxxxxx Xxxxxx, str. Remus nr.63.

Consiliul Local al Municipiului Arad,

Având în vedere: -inițiativa Primarului Municipiului Arad , exprimată prin expunerea de motive nr. ad. 51226/2009 -raportul nr. ad. 512262009 al Arhitectului Șef-Serviciului construcții și urbanism, prin care se propune emiterea unui Certificat de urbanism de întocmire a Planului Urbanistic Zonal în vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P+M , beneficiar Xxxxxx Xxxxxx, str.Remus nr.63. -referatele Comisiilor de specialitate ale Consiliului Local al Municipiului Arad; -prevederile art.2 din Legea nr.50/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare precum și Ghidul privind metodologia de elaborare și conținutul cadru al Planului Urbanistic Zonal ,indicativ G.M. 010 - 2000 ;

In temeiul drepturilor conferite prin art.36 alin. (5), lit „c" și art.45 din Legea nr.215/2001 a administrației publice locale, republicată, cu modificările și completările ulterioare,art.31 și 32 din Legea nr.350/2001 modificată prin OUG nr.27/2008 adoptă prezenta:

HOTĂRÂRE

Art.l. Se avizează studiul de oportunnitate privind emiterea unui Certificat de urbanism de întocmire a PUZ -lui în vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P+M , beneficiar Xxxxxx Xxxxxx, str. Remus nr.63, înscris în C.F. nr.301874, cad 1547/b.l.b, 1548/b.l.b,conform anexei care face parte integrantă din prezenta hotărîre.

Art.2. Prezenta hotărâre se va duce la îndeplinire de către Arhitectul șef, și se va comunica celor interesați de către Serviciul Administrație Publică Locală.

PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ,


SECRETAR,


ANEXA

STUDIUL DE OPORTUNITATE

pentru emiterea unui certificat de urbanism in vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P +M, pe strada Remus nr.63, din mun. Arad, beneficiar Xxxxxx Xxxxxx.

Prin cererea nr. 51226 din 02.09.2009 s-a solicitat emiterea unui certificat de urbanism in vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P +M , pe strada Remus nr63, înscris în CF nr.301874 Arad cad. 1547/b.l.b, 1548/b.l.b.

Imobilul se află în U.T.R. nr. 7 - LMu 7c - subzona predominant rezidențiala cu clădiri de tip urban , zona propusa - având interdicție temporară de construire până la elaborarea unei documentații de urbanism.

Funcțiunea dominantă a zonei este de locuire iar ca funcțiune complementară spații comerciale și prestări servicii.

Suprafața terenului este de 514,00 mp.

P.OT. maxim 40% C.U.T. maxim 0.95 , înălțimea la coamă maxim de 7.00 m.

întrucât prin cererea solicitată nu se aduc modificări funcționale, nu presupune modificări sau reglementări noi de interes public, propunem întocmirea unei documentații de urbanism doar pe parcela în cauză cu integrarea în ansamblul subzonei, vecinătăți - stânga, dreapta, spate, fronturi stradale învecinate și aprobarea acesteia ulterior în C.L.M. Arad conform prevederilor legale. Documentația ce se va întocmi va stabili indicii urbanistici privind edificarea noii construcții, cu respectarea prevederilor H.G.R. 525/1996, codul civil și metodologia de elaborare și conținutul cadru al Planului Urbanistic Zonal G.M. 010/2000, Legea 350/2001 modificată și complectată cu O.G. nr. 27/2008.

Au fost stabilite următoarele avize CAA, PSI.

ARHITECT ȘEF,

Arh. RJadu| Rrâgan

Mirelș jSzasz


ȘEF SERVICIU,


Ing.



PRIMĂRIA MUNICIPIULUI ARAD

Nr. ad. 51226/Ao/.££.£3:2009

EXPUNERE DE MOTIVE

Având în vedere cererea nr. 51226/02.09.2009 prin care se solicită extinderea locuinței existente cu un corp de clădire P+M, pe strada Remus nr.63, beneficiar Xxxxxx Xxxxxx.

Consider oportună adoptarea unei hotărâri prin care se avizează Studiul de Oportunitate pentru emiterea unui certificat de urbanism de întocmire a Planului Urbanistic Zonal - extindere locuință existentă cu un corp de clădire P +M, pe strada Remus nr.63, din mun. Arad, beneficiar Xxxxxx Xxxxxx, înscris în CF nr. 301874 Arad cad. 1547/b.l.b , 1548/b.l.b conform prevederilor Legii 350/2001 modificată cu Ord. 27/27.08.2008.

PRIMAR, Ing. Xxxxxxxx Xxxxx

PRIMĂRIA MUNICIPIULUI ARAD

ARHITECT ȘEF

SERVICIUL CONSTRUCH-URBANESM

5

Nr.51226/Ao/2009.

RAPORT

Privind avizarea STUDIUL DE OPORTUNITATE referitor la emiterea unui Certificat de urbanism de întocmire a Planului Urbanistic Zonal în vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P +M, pe strada Remus nr.63, din mun. Arad, beneficiar Xxxxxx Xxxxxx. Prin cererea nr. 51226 din 02.09.2009 s-a solicitat emiterea unui certificat de urbanism de întocmire a Planului Urbanistic Zonal in vederea extinderii locuinței existente cu un corp de clădire P +M , pe strada Remus nr.63, beneficiar Xxxxxx Xxxxxx, teren înscris în CF nr. 301874 Arad , cad 1547/b.l.b, 1548/b.l.b.

Potrivit prevederilor legii 350/2001 modificată cu Ordonanța de urgență a guvernului nr. 27/27.08.2008 este necesar a se obține avizul prealabil de oportunitate aprobat de către Consiliul Local, conform art. 32 al. (1) în vederea eliberării unui certificat de urbanism pentru elaborare P.U.Z. Având în vedere cele de mai sus,

PROPUNEM:

Adoptarea unei hotărâri prin care să se avizeze Studiul de Oportunitate menționat